Oddaj elektrośmieci

  4

  W dniach 20-21 sierpnia na terenie gminy Świdnica przeprowadzona zostanie zbiórka elektrośmieci w miejscach wyznaczonych przez sołtysów wsi.

   – To kolejna akcja zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych w gminie Świdnica  W poprzednich latach zebrano  blisko 50 ton niebezpiecznych odpadów. Dotychczasowe wyniki zbiórki pokazują, że prowadzona kampania edukacyjna i informacyjna przyniosła oczekiwane efekty. Edukacja ekologiczna i dbałość o środowisko w naszej gminie prowadzone są od przedszkolaka do seniora. Najmłodsi mieszkańcy gminy z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie za zgromadzone elektrośmieci otrzymali nowe zabawki. W ubiegłym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie biorąc udział w konkursie firmy Turon EKOENRGIA wywalczyli nową salę przyrody za 40 tys. zł. Opracowali EkoDekalog w formie ulotki, zwierający 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, a także zgromadzili kilkaset kilogramów elektrośmieci, opakowań typu PET oraz baterii. W nagrodę zyskali nowoczesny sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne, które od roku poszerzają ich wiedzę z zakresu ekologii i pasje przyrodnicze. W tym roku kolejna taka pracownia powstanie w Szkole Podstawowej w  Pszennie – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

  Od 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie, m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, telefony komórkowe, telewizory, wiertarki, komputery, a także świetlówki i żarówki energooszczędne to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do utworzonego w tym celu punktu zbierania, a także do sklepu przy okazji dokonywania zakupu nowego sprzętu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).

   Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają szkodliwe substancje, które w przypadku urządzeń zużytych, zagospodarowywanych w nieprawidłowy sposób, wydostają się na zewnątrz, przenikają do gleby, a następnie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób środowisko.

   Szczegółowych informacji nt. miejsca gromadzenia elektrośmieci udzielają sołtysi poszczególnych sołectw. Zbiórka jest bezpłatna.

   

  Poprzedni artykułMichaela olśniła w finale [FOTO]
  Następny artykuł20 lat muzycznej przyjaźni