20 lat muzycznej przyjaźni

  0

  Zaczęło się 20 lat temu. Kilku polskich, niemieckich i włoskich nauczycieli wraz z uczniami postanowiło, że ze swoją pasją do muzyki wyjdą poza mury swoich szkół muzycznych. Z biegiem lat dołączyli do nich Rosjanie i Litwini. I tak od dwóch dekad spotykają się na dziesięć dni, aby poznać się, zaprzyjaźnić i razem muzykować. Co roku są to inni młodzi ludzie, ale niezmiennie przewodzi im to samo hasło:  Poprzez muzykę do przyjaźni, poprzez przyjaźń do muzyki.

                  W tym roku spotykają się w Krzyżowej. Są to uczniowie szkół muzycznych w  wieku od 10 do 11 lat z miast Świdnica, Lublin, Macerata (Italia), Cremona (Italia), Monachium (Niemcy), Limburg (Niemcy), Uglich (Rosja) i Jelgava (Litwa). Będą razem bawić się, zwiedzać, poznawać kultury, ale i wspólnie pracować – każdy z nich dostał od organizatorów swoje partie nutowe, które powinien przygotować na spotkanie. A podczas pobytu w Krzyżowej będą mieli próby, na których przygotują się do dwóch koncertów. Odbędą się one 9 sierpnia o 19:30 w Polanicy Zdroju i 10 sierpnia o 18:00 w Świdnicy – w sali teatralnej w Rynku. Jednak główną atrakcją będzie koncert profesorów akademickich, którzy będą opiekować się i uczyć młodych muzyków. Wysłuchać ich będzie można 5. sierpnia o godzinie 19:30 w sali teatralnej ŚOK-u.

                  Do teatru zaprasza Markus Lentz, organizator 20. edycji Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej: Usłyszą Państwo rozmaite dzieła muzyki kameralnej, a przede wszystkim utwory orkiestrowe takie jak „Wełtawa“ Bedricha Smetany, „West Side Story“ Leonarda Bernsteina czy koncert fortepianowy Mozarta.  Wszystkie koncerty są koncertami charytatywnymi na rzecz Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom Ut unum sint. Z fundacją jesteśmy związani od naszego pierwszego spotkania w 1993 roku. Ich doświadczenie w wspieraniu i pomocy najbiedniejszym dzieciom ma ogromne znaczenie także dla nas i naszej Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej.

  Adrianna Woźniak

  Poprzedni artykułOddaj elektrośmieci
  Następny artykułFestiwal Folkloru po raz 21.