Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Święto w Muzeum Papiernictwa

ZnaneNieznane.pl: Święto w Muzeum Papiernictwa

0

Rozpoczyna się Święto Papieru, impreza plenerowa z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Nie byłeś w Dusznikach? Jest okazja! Odwiedź zabytkowy młyn papierniczy, weź udział w quizie i warsztatach z origami, zrób samodzielnie kartkę papieru.

Ta impreza to już tradycja
Od dwunastu lat pracownicy Muzeum Papiernictwa organizują dla zwiedzających Święto Papieru, rodzinną imprezę, której głównym celem jest popularyzowanie wiedzy o papierze i jego historii, jednak w przystępny dla wszystkich sposób, czyli poprzez zabawę i samodzielny udział w warsztatach. Taka forma spędzania wolnego czasu rok rocznie przyciąga do papierni tysiące zainteresowanych. Tegoroczny festyn odbędzie się 28 i 29 lipca w godzinach od 10.00 do 18.00 – niemal równo 450 lat od zapisania w dokumentach pierwszej informacji o młynie.

Atrakcje w młynie
W tych dniach planujemy m.in. prezentację wystawy sztuki papieru Marii Diduch „Wewnętrzny ład przestrzeni” oraz warsztaty, podczas których każdy może samodzielnie wyczerpać kartkę papieru lub zabarwić ją historycznymi metodami: marmoryzowania czy shibori.
– Uczestnicy XII edycji mogą również wziąć udział w zajęciach origami, kaligrafii, badania właściwości papieru przy użyciu urządzeń metrologicznych, drukowania XIX-wieczną maszyną typograficzną, jak również samodzielnie wykonać sobie strój z papieru i zaprezentować go podczas muzealnych pokazów mody. – opowiada Marta Nowicka  z Muzeum Papiernictwa. Dla bardziej odważnych przygotowano konkursy: wiedzy o dusznickiej papierni o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa, zręcznościowy, wymagający sprawności fizycznej w podnoszeniu sztangi o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie, na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną podczas Święta Papieru o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego czy przyrodniczo-podróżniczy przygotowany przez portal ZnaneNieznane.pl.
– Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Papiernictwa w ostatni weekend lipca. Będzie to świetna okazja do wspólnej zabawy i poznania jednej z ciekawszych atrakcji nie tyle Ziemi Kłodzkiej, co całego Dolnego Śląska. – przekonuje Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna ZnaneNieznane.pl.

Kapsuła czasu
Dużym wydarzeniem podczas pierwszego dnia festynu będzie również uroczyste odtworzenie partnerstwa w 15. jego rocznicę, pomiędzy Dusznikami-Zdrojem a Novym Městem nad Metují (z Republiki Czeskiej). „Kapsuła czasu” zawierająca dokument, spisany oczywiście na papierze wykonanym w młynie, zostanie uroczyście zakopana na dusznickim Placu Warszawy.
Sobotni wieczór nasi goście spędzą przy muzyce dawnej zespołu Allegro z Zabrza. Podczas imprezy wstęp do Muzeum jest bezpłatny!
Patronaty honorowy nad Świętem Papieru objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

ZnaneNieznane zaprasza na imprezę, szczególnie w niedzielę na godz. 14.00, kiedy będziemy przeprowadzać nasz QUIZ PODRÓŻNICZY!

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Smażone kwiaty cukinii
Następny artykułMagazyn Swidnica24.pl poleca