Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Przełęcz Spalona i schronisko Jagodna

ZnaneNieznane.pl: Przełęcz Spalona i schronisko Jagodna

1
Przełęcz Spalona (811 m n.p.m.) znajduje się w połowie Gór Bystrzyckich i dzieli to pasmo na dwie części. Z turystycznego punktu widzenia jest to miejsce bardzo strategiczne – znajduje się tu duży węzeł szlaków oraz skrzyżowanie kilku dróg. Stąd też wyrusza większość wycieczek na Jagodną, najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Jest to rozległa łąka na północno-zachodnim zboczu góry Sasin. Roztaczają się z niej piękne widoki na leżącą w dole wieś Spalona, a dalej – na Rów Górnej Nysy, Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką.
Okolica sprzyja uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej i zwłaszcza narciarskiej. Poniżej przełęczy działa wyciąg narciarski. Ponadto w okolicznych lasach wytyczono kilka narciarskich tras biegowych, które w sezonie są ratrakowane (jedna z nich prowadzi na Jagodną).
Gdzie odpocząć? Na przełęczy ugości nas schronisko PTTK „Jagodna”, mieszczące się w budynku z 1895 r. Prowadzi działalność przez cały rok. Cechą charakterystyczną jest duża przeszklona weranda, pełniąca funkcję jadalni (stoi tam też stół bilardowy i do ping-ponga). Bufet oferuje różne dania, spośród których wyróżniają się ruskie pierogi. W okolicy nie podają większych! Na pamiątkę można sobie przybić specjalny stempel lub kupić odznakę z widokiem obiektu. Obok schroniska – drewniane ławy i stoły, drogowskazy turystyczne oraz mapa Gór Bystrzyckich. Niestety, do przełęczy od dawna nie dociera transport publiczny, dlatego trzeba liczyć na własne możliwości podróżowania.
I na koniec ciekawostka – miejsce, o którym mowa, wcale nie jest przełęczą… Właściwa przełęcz znajduje się w okolicy leśniczówki Spalona Dolna we wsi Spalona na wysokości 778 m n.p.m.
Historia Spalonej
Prawdziwy turystyczny rozkwit nastąpił tu po 1864 r., kiedy wybudowano tzw. Spaloną Drogę z Bystrzycy Kłodzkiej do Mostowic w Dolinie Dzikiej Orlicy. Popularność tego miejsca wzrosła tak bardzo, że ok. 1870 r. zbudowano tu gospodę zwaną od nazwiska właściciela „Hartmann-Baude”. W 1895 r. na miejscu poprzedniej zbudowano nową i większą gospodę, która otrzymała nazwę „Gasthaus auf der Passhöhe Brand”. W 1927 r. gospodę odkupiło Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV) i po sześcioletnim remoncie uruchomiło tu schronisko turystyczne o nazwie „Brandbaude”. W połowie lat 30. XX w. zbudowano tędy Autostradę Sudecką, zaś w pobliżu schroniska dwa schrony bojowe. Podobno na przełomie lat 30/40. XX w. na polowania przyjeżdżał tu Hermann Göring.
Co można robić na Przełęczy Spalona?
Spędzić romantyczny weekend w stylowym schronisku.
Podziwiać piękne rozległe panoramy, zwłaszcza gdy słońce tonie nisko w chmurach.
Urządzić plenerowy piknik.
Zbierać w lesie jagody lub grzyby.
Zjeżdżać na nartach wzdłuż wyciągu.
Szusować na biegówkach po znakowanych trasach lub na śladówkach po licznych leśnych duktach.
Czego nie wolno pominąć na Przełęczy Spalona?
Zjedzenia big-pierogów w schronisku „Jagodna”.
Zrobienia zdjęć panoramicznych.
Długich spacerów leśnymi duktami.
Imprezy i wydarzenia
Zawody narciarskie w slalomie gigancie o Puchar Spalonej – styczeń.
Bieg Narciarski Ziemi Bystrzyckiej – luty.
Zawody na rowerach górskich MTB o Puchar Leśniczego Spalonej Górnej – październik.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Przełęczy Spalonej
Jagodna (977 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich.
Autostrada Sudecka – najbardziej widokowa szosa na Ziemi Kłodzkiej.
Dwa schrony bojowe z lat 30. XX w.
Liczne piesze, rowerowe i narciarskie znakowane trasy turystyczne.
więcej wycieczek na znanenieznane.pl
Poprzedni artykułPolecamy: Manuela Gretkowska „Agent”
Następny artykułCzary Penelopy: Gazpacho – hiszpański chłodnik