Polsko-niemieckie spotkania seniorów

  0

  Jesień życia wcale nie musi być szara, wręcz przeciwnie – może być pełna płomiennych barw. Dowodem potwierdzającym tą tezę są 2 Kluby Seniora z Pszenna i Bystrzycy Górnej  oraz grupy seniorów działające przy sołectwach w gminie Świdnica. Seniorzy z Bystrzycy Górnej podsumowali cykl 5 letnich spotkań z zaprzyjaźnionym klubem z Lauchhammer (Niemcy).

   

  Najbogatsze tradycje ma Klub Seniora z Bystrzycy Górnej, który od 16 lat prowadzi działalność integracyjną, kulturalną i turystyczną dla seniorów w swoim regionie. Zapobiega poczuciu osamotnienia i zachęca do zwiększenia aktywności społecznej i zdrowotnej ludzi starszych. Klub w sposób różnorodny organizuje seniorom ich wolny czas, przygotowując spotkania noworoczne, wielkanocne, bożonarodzeniowe, dożynki, śniadanie patriotyczne 11 listopada, wyjazdy integracyjne, mając aspiracje do pogłębiania ich zainteresowań. Swoją działalność skrzętnie dokumentują w kronice (którą nieprzerwanie od początku działalności Klubu prowadzi prezes Stanisław Kraiński). Efekt ich aktywności daje impuls kolejnym grupom seniorów w sąsiednich sołectwach gminy Świdnica. Tak powstał w 2009 r. Klub seniora w Pszennie.

  Nasze międzynarodowe spotkania miały na celu przełamanie utartych wyobrażeń  na temat Niemców i Polaków. Stwarzać przestrzeń do poznawania się, dyskusji nt. walorów turystycznych obu naszych regionów, rozmów o wspólnych pasjach i hobby, a także integracji seniorów z młodzieżą poprzez wspólne działania. Podsumowując możemy powiedzieć, że poprzez te 5 lat zbudowaliśmy trwałe przyjaźnie, które z pewnością będą dobrym fundamentem dla przyszłych, młodszych pokoleń Polaków i Niemców  – mówią członkowie Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej.

   Miłym akcentem wizyty seniorów z Lauchhammer było spotkanie z Klubem Seniora w Pszennie. Ten aktywnie działający klub również poszukuje partnera po stronie niemieckiej. Wizyta w Pszennie była ostatnim punktem pobytu gości z Niemiec. Oprócz smacznych potraw, jakie własnoręcznie przygotowały członkinie klubu, seniorzy Pszenna zaprezentowali swoje rękodzieło: obrazy wykonane haftem krzyżykowym, serwetki, ręcznie wykonaną biżuterię. Kolejne spotkanie za rok, tym razem w Lauchhammer k/ Cottbus.

  UG Świdnica