Młodzież w Maldegen

  0

  Od 2010 roku młodzież z gminy Świdnica aktywnie uczestniczy w wymianie partnerskiej, spotykając się ze swoimi rówieśnikami z Belgii, Niemiec, Holandii i Włoch. Ten weekend to okazja do spotkania w niemieckim Maldegen – informuje Janusz Waligóra, rzecznik UG Świdnica.

  Oficjalnie przypieczętowane partnerstwo z Maldegem, po stronie belgijskiej miało miejsce w maju tego roku. – Pragnę podkreślić, że przedstawiciele miasta Maldegem, jak również Gminy Świdnica, mieli okazję do spotkań w Polsce i Belgii podczas różnych uroczystości, konferencji. To pozwoliło poznać tradycje, obyczaje obu państw, ale także zachęcić do wspólnego i trwałego działania.

  Aktywnie włączyliśmy młodzież. To właśnie ich spotkania w Maldegem i w Polsce odzwierciedlają żywą współpracę. Majowa wizyta w Gminie Świdnica, dwóch młodych mieszkańców Maldegem jest dowodem sympatii, przyjaźni i partnerstwa. Dlatego twierdzę, że tylko ten, kto poznał drugiego, tylko ten, kto miał okazję poznać inną kulturę, będzie potrafił docenić wartość partnerstwa. Chcemy wspólnie zmierzać w stronę lepszej przyszłości i aktywnie rozwijać współpracę – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek podczas oficjalnego podpisania umowy partnerskiej w Maldegem.

  Uczestnikami wyjazdu są przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica: Marta Adamczyk, Aleksandra Karwala i Szymon Magnuszewski.

  – Czas ten z pewnością wykorzystamy na twórcze opracowanie planów działalności naszej młodzieżowej rady. O tym, że podróże kształcą nikogo nie trzeba przekonywać. Międzynarodowe spotkania są doskonałą okazją nie tylko do poznania kultury, języka i zwyczajów jakie panują w belgijskim mieście Maldegem, ale przede wszystkim do zapoznania się z funkcjonowaniem młodzieżowych organizacji w tym regionie. Warto dodać, że wiele z nich działa na zasadach wolontariatu, mając za sobą bogate doświadczenia w zakresie realizacji projektów unijnych z udziałem młodzieży. Podczas najbliższego spotkania będziemy mieli okazję osobiście przekonać się jak nasi rówieśnicy realizują wiele interesujących inicjatyw lokalnych, włączając organizacje działające społecznie. Rozgrywki sportowe, w jakich będziemy brali udział z pewnością pozwolą nam na szybszą integrację i wzajemne poznanie się. Pomimo wakacji będziemy mogli poszerzyć swoją znajomość języków obcych – mówi Marta Adamczyk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica.

   

  Poprzedni artykułWalczą o tytuł „Modernizacji Roku”
  Następny artykułAlterJa Hip – Hop Day [KONKURS]