Świdnicki Imprezownik

  11

  Oj, będzie się działo i dlatego nie zwracamy uwagi na pogodę! To mój osobisty apel do wszystkich, którzy boją się deszczu. Nie warto zostawać w domu, gdy weekend zapowiada się bajecznie. Tak wielu wydarzeń w tak krótkim czasie nie było już dawno. Grunt to ubrać się ciepło, wziąć kalosze i parasol, i oczywiście dobry humor. Na koniec zostanie tylko decyzja, co by tu wybrać? Od zapowiedzi może się zakręcić w głowie.

  PIĄTEK, 1 CZERWCA

  Co: Wielki mecz dla Bartka i otwarcie Orlika

  Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Wodna 5-7, Świdnica

  Kiedy: Rozpoczęcie: godzina 16.00

  Zakończenie: 2 czerwca, godzina 16.30

  Wstęp bezpłatny

  Na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 powstał drugi w Świdnicy kompleks sportowy Orlik. Uroczyste otwarcie rozpoczyna się o godz. 16.00 w Dniu Dziecka i jest połączone z Festynem rodzinnym z wieloma atrakcjami.  Pół godziny później zaczną się niezwykłe zmagania na boisku. Piłkarze z Ekstraklasy, zawodnicy z niższych klas rozgrywkowych, samorządowcy, strażacy, policjanci, służba więzienna i wielu innych rozegra 24-godzinny charytatywny mecz piłki nożnej na rzecz szesnastoletniego Bartosza Doparta, który w ubiegłym roku uległ wypadkowi. Bartek był piłkarzem Polonii Świdnica. Jego karierę piłkarską przekreślił pijany kierowca. Chłopak ma poważne problemy zdrowotne i tylko kosztowna rehabilitacja pozwoli mu odzyskać pełnię sił. W każdej chwili każdy chętny, bez względu na wiek, może dołączyć do gry!

  Swidnica24.pl pomysłodawca całego przedsięwzięcia wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną Księstwo Świdnicko – Jaworskie chce ustanowić pierwszy rekord Księstwa w długości trwania spotkania piłkarskiego. Przyłącz się do akcji i weź udział we wspólnym ustanowieniu rekordu. Na uczestników i przybyłych gości czekają niezapomniane atrakcje.

  Mecz rozpocznie się w piątek 1 czerwca o 16.30 na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy. Spotkanie rozpocznie się konfrontacją klas sportowych z SP 6 i SP 1.  Następnie na murawie będzie mógł się pojawić każdy chętny uczestnik pragnący wziąć udział w zabawie. Podczas trwania imprezy przewidziana jest licytacja z nagrodami oraz gadżetami sportowymi, a także wiele atrakcji dla przybyłych gości. Zagra z nami Janusz Gol!

  Zapraszamy wszystkie chętne osoby, całe rodziny, czy też kluby sportowe i prosimy o potwierdzenie swojego udziału wysyłając maila na adres [email protected] lub telefonicznie 531 31 41 31. Szykują się niezapomniane emocje.

  Organizatorami imprezy są: Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko – Jaworskie, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Świdnicki Ośrodek Kultury, Mediator Group, Kancelaria Gruntkowska, Polewski i partnerzy, Swidnica24.pl i Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy .

  Przez całą dobę mecz będzie relacjonowany na portalu Swidnica24.pl!

  SOBOTA, 2 CZERWCA

  Co: Otwarcie Stacji Edukacji Ekologicznej

  Gdzie: Nadleśnictwo Świdnica, ul. Sikorskiego 11

  Kiedy: 2 czerwca, godzina 10.00

  Wstęp bezpłatny

  W dawnej fabryce fortepianów w Świdnicy powstaje pierwsza na Dolnym Śląsku Stacja Edukacji Przyrodniczej z jaskinią nietoperzy. – Chcemy, by każdy, bez względu na wiek, mógł w atrakcyjny sposób poznawać tajemnice drzew, krzewów zwierząt, żyjących przede wszystkim w naszym regionie – tłumaczy Jan Dzięcielski, świdnicki nadleśniczy, inicjator nowatorskiego zagospodarowania zdewastowanych budynków przy ulicy Sikorskiego 11 (siedziba Nadleśnictwa Świdnica). Na otwarcie zaproszeni są wszyscy chętni. W sobotę, 2 czerwca, od godziny 10.00 do 15.00, będzie można zwiedzić stację i jaskinię nietoperzy, ale to tylko część atrakcji. na dziedzińcu staną drewniane rzeźby zwierząt, które powstały podczas pleneru organizowanego przez świdnickie Nadleśnictwo. Swoje stoiska przygotują Leśny Kompleks Promocyjny Nadleśnictw Świeradów i Szklarską Porębą, Nadleśnictwo Złotoryja, Technikum Leśne z Milicza i Liga Ochrony Przyrody. Okazję do zasięgnięcia fachowych porad o chorobach i leczeniu drzew oraz krzewów będą mieli działkowcy. Dla nich stoisko przygotują eksperci z Ochrony Lasów we Wrocławiu.

   Nie zabraknie koncertów myśliwskich sygnalistów i widowiska słowno-muzycznego, które przygotowuje zespół folklorystyczny Bystrzyca. A na dokładkę leśnicy będą serwować bigos myśliwski. Na tym jeszcze nie koniec. – O 20.30 zapraszamy na I Świdnicką Noc Nietoperzy – zachęca Jan Dzięcielski. – Z dr Joanna Furmankiewicz zajrzymy do świdnickiej katedry, w której żyje największa w Polsce kolonia karlika małego. Nietoperze będziemy “podsłuchiwać” za pomocą specjalnych detektorów dźwięku. Wyprawa będzie miała swój dalszy ciąg w świdnickich parkach, finał planujemy na 1.00 w nocy.

  Co: Otwarcie Szlaku Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku

  Gdzie: Muzeum Powozów w Galowicach

              Muzeum Motoryzacji Topacz

              Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

  Kiedy: W Jaworzynie Śląskiej 2 czerwca godz. 12.30

  Wstęp bezpłatny

  Minister Kultury Bogdan Zdrojewski otworzy nową atrakcję turystyczną na Dolnym Śląsku. 2 czerwca oficjalnie zainauguruje działalność Szlaku Zabytków Komunikacji. Szlak Zabytków Komunikacji j to nowy projekt, zainicjowany przez Muzeum Powozów w Galowicach, Muzeum Motoryzacji TOPACZ oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Muzea na Szlaku Zabytków Komunikacji prezentują historię komunikacji od czasów najdawniejszych pojazdów konnych, poprzez rozwój kolejnictwa po osiągnięcia motoryzacji. Oferta skierowana jest nie tylko do miłośników zabytków techniki, ale do wszystkich tych, którzy chcą poznać historię Dolnego Śląska.

  Po trasie szlaku będzie jeździł specjalny amerykański autobus “School-bus” – który zabierze turystów na wycieczki do 3 muzeów. 2 czerwca wstęp na uroczystość inauguracji jest bezpłatny.

  Co: Świdnicki Festiwal Piw Regionalnych

  Gdzie: Rynek w Świdnicy

  Kiedy: 2 i 3 czerwca

  Wstęp bezpłatny (piwo płatne)

  Swoje trunki przywiezie 8 browarów z całej Polski, m.in. z Lwówka Śląskiego, Namysłowa, “Sulimar” z Piotrkowa Trybunalskiego i “Koreb ” z Łasku. 2 czerwca rusza I Festiwal Piw Regionalnych. Organizatorem jest Fundacja Dolina Bystrzycy. Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o piwie czegoś więcej, przygotowana została konferencja, na której poznać będzie można obyczaje piwne, historię świdnickiego piwowarstwa, a także metody powstawania piwa. W programie konferencji wykłady.

  Program:

  – dr Dobiesław Karst „Piwo świdnickie jednym z najsłynniejszych trunków Śląska i Europy w dobie średniowiecza”

   – dr Stefan Kłosiewicz „Obyczaje piwne”

    – prof. Józef Błażewicz „Od ziarna do piwa. Browarnictwo wczoraj i dziś”.

  Konferencja rozpocznie się 2 czerwca o godzinie 12.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa. 2 i 3 czerwca na Rynku staną kramy browarników. Każdy będzie mógł wskazać, które piwo jest najlepsze. Wystarczy wypełnić kupon, który będzie dostępny w kramach. Oprócz piwa podczas festiwalu będzie można kupić ser koryciński, miody i ceramikę bolesławiecką. Jarmark Piwny w sobotę od 11.00, w niedzielę od 10.00 do 22.00.

   Co: Wieża radości

  Gdzie: Rynek w Świdnicy

  Kiedy: 2 czerwca godz. 16.00

  Wstęp bezpłatny

  Specjalny koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, występ Katarzyny Szubert na skrzypcach elektrycznych, widowisko laserowe i dyskoteka pod gwiazdami. Te i więcej atrakcji zaplanowano na sobotę, 2 czerwca w związku z zakończeniem prac przy odbudowie wieży ratuszowej. Impreza zorganizowana będzie pod hasłem „Wieża radości”. W programie przewidziano również prezentację części musicalu „Nasze Metro”, przygotowanego przez Młodzieżowy Domu Kultury, a także występy świdnickich zespołów m. in. Zero Procent.

  Program imprezy „Wieża radości”

  • godz. 10:00 – Ręczne wybijanie monety okolicznościowej – 6 kwartników świdnickich,
  • godz. 16:00 – Gala Festiwalu Piosenki Przedszkolnej,
  • godz. 17:00 – Zespoły amatorskie,
  • godz. 19:00 – Zero Procent [rock],
  • godz. 20:30 – Nasze Metro MDK,
  • godz. 21:00 – Sztywny Pal Azji [rock],
  • godz. 22:20 – Widowisko laserowe,
  • godz. 22:40 – Kasia Szubert – Electrica Laser Violin feat. Visual Sensation [electro],
  • godz. 23:00 – Dyskoteka pod gwiazdami.

  NIEDZIELA, 3 CZERWCA

  Co: Prezentacje Historyczno-Edukacyjne

  Gdzie: Rynek w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji

  Kiedy: 3 czerwca, godz. 9.30

  Wstęp bezpłatny

  Jak prezentowali się rycerze i żołnierze od X do XIX wieku? Jak wyglądały ich obozy? A do tego pokazy musztry i walk. To wszystko będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Zacznie się od przemarszu wojsk do Rynku. Szczegółowy program na plakacie:

  Co: Festyn Rodzinny, organizowany przez Ligę Kobiet Polskich

  Gdzie: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy, ul. Śląska

  Kiedy: 3 czerwca, godzina 14.00

  Liga Kobiet Polski zaprasza całe rodziny na piknik, który rozpocznie się o godzinie 14.00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Wspólna zabawa, połączona ze sportowymi konkursami, badaniami profilaktycznymi i błyskawicznym kursem tańca potrwa do 18.00. Podczas pikniku w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” bajki i baśnie poczytają poseł Katarzyna Mrzygłocka, prezydent Wojciech Murdzek, przewodnicząca RM Joanna Gadzińska i Sabina Cebula z zarządu powiatu.

  Co: Marsz dla Życia i Rodziny

  Gdzie: start pl. św. Małgorzaty

  Kiedy: 3 czerwca, godz. 16.00

  Wstęp bezpłatny

  Marsze zostaną zorganizowane w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie. W tym roku różne środowiska jednoczą się przy wartościach ideach prorodzinnych  i przygotowują marsze w blisko 40 miastach Polski. Są one przede wszystkim świętem rodzin i okazją do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny.

  Uff, ten, komu udało się jeszcze zdobyć wejściówki na V Festiwal Reżyserii Filmowej (niestety, limit wyczerpany), rozpoczynający się 2 czerwca, będzie miał prawdziwy dylemat! Ja już wybrałam z całą pewnością: będzie mnie można spotkać na wielkim meczu dla Bartka. Do zobaczenia!

  Maja Jasnos

   

   

  Poprzedni artykułPolonia kończy sezon meczem z imienniczką
  Następny artykułBijemy rekord dla Bartka [RELACJA NA ŻYWO]