Świdnica jest eko [ZDJĘCIA]

  5

  Tego nie spodziewała się nawet właścicielka firmy AG-EKO. Świdniczanie przez 8 godzin dostarczyli do punktu zbiórki 12 ton  elektrośmieci. – Świdnica podeszła do sprawy czysto ekologicznie, to jest fantastyczne zachowanie. Mieszkańcy przynosili głównie telewizory, monitory, radia i mikrofalówki  – mówi Aneta Gonera, właścicielka firmy AG-EKO. Każdy kto zostawił zużyty sprzęt mógł liczyć na upominek, kwiatek. Firma sprzęt przyjmowała nieodpłatnie.

  Świdnica jest w tej chwili niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o tego typu zbiórki. Do tej pory prym wiódł oddalony o ponad sto kilometrów Milicz. Tam mieszkańcy oddali 10 ton elektrośmieci. Zadowolenia z akcji nie kryli również mieszkańcy. – Od kilku miesięcy nie wiedziałem co zrobić ze starym telewizorem. Do lasu przecież go nie wywiozę. Kary są ogromne, a do śmietnika też nie można wyrzucić – mówi pan Marek.

  Firma AG-EKO zapewnia, że to nie ostatnia tego typu zbiórka.

  Co zrobić jeśli nie zdążyliśmy na akcję, a chcemy pozbyć się elektrośmieci jak najszybciej?

  Elektrośmieci należy oddawać do punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Taki punkt zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą prowadzić m. in. przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne i punkty serwisowe sprzętu elektrycznego. Elektrośmieci możemy również oddać do punktów handlowych przy zakupie nowego sprzętu na zasadach: „jeden za jeden tego samego rodzaju”, czyli przy zakupie np. jednego nowego telewizora możemy oddać jeden stary telewizor.

  Na terenie Świdnicy funkcjonują dwa punkty dobrowolnego gromadzenia odpadów, gdzie od klientów firm: Zakładu Oczyszczania Miasta, ALBA Dolny Śląsk oraz Zakład Usług Komunalnych z Żarowa, prowadzących te punkty odbierane są odpady takie jak :

  – odpady z rozbiórek i remontów (do 250 kg)

  – gruz betonowy i ceglany (do 250 kg)

  – odpady wielkogabarytowe;

  – odpady biodegradowalne;

  – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

  – zużyte baterie i akumulatory;

  – zużyte świetlówki.

  Klienci w/w firm mogą korzystać z PDGO odpowiednio:

  • Klienci ZOM Sp. z o.o. – PDGO przy ul. Metalowców 4
  • Klienci ALBA Dolny Śląsk Sp. z o.o. oraz ZUK Żarów – PDGO przy ul. Kliczkowskiej 40
  Poprzedni artykułDzień otwarty w poradni uzależnień
  Następny artykułDefekt Muzgó zagra na Truskawce