Dramaty w teatrze [FOTO]

  2

  “Alchemicy” po raz ostatni przed wakacjami wystąpili na deskach świdnickiego teatru. 27 czerwca młodzież zaprezentowała dwa niezwykłe dramaty w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego i Tomasza Dajewskiego. Dlaczego niezwykłe? W “Ontologicznym statusie neurotyka” Adrianny Woźniak mogliśmy przeniknąć do umysłu Łukasza, który cierpi na schizofrenię i nerwicę, a codzienne czynności stanowią dla niego ogromne wyzwanie. Zmuszało go to do zmagania się z licznymi fobiami i obsesjami. Z kolei w “Kosmitce” Gabrieli Bobowskiej doszło do podróży w czasie, przemieszania rzeczywistości z wizjami, halucynacjami. Oba spektakle zawierały elementy abstrakcyjne, przerysowane, nienaturalne.

  Młodzi artyści wykazali się nie tylko ruchem, gestem scenicznym, ale także zdolnościami wokalnymi. Wszystko to za sprawą majowych warsztatów Mateusza Pakuły “Ośmielenie wyobraźni”. Publiczność, która tłumnie przybyła do ŚOK – u była zachwycona, o czym świadczyły głośne brawa i okrzyki pełne miłych słów. Aby pomieścić wszystkich przybyłych i wykorzystać coraz liczniejszą grupę uczestników projektu obie sztuki grane były jednocześnie w dwóch różnych miejscach. Po skończeniu pierwszej tury następowała wymiana publiczności. Było to nie lada wyzwanie dla aktorów, z którym jednak poradzili sobie znakomicie.

  Ostatnim elementem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na sztukę teatralną, organizowanego przez ŚOK. Jury w składzie Juliusz Chrząstowski i Tomasz Dajewski, wyróżniło trzy osoby, które otrzymały książki. Byli to:

  Katarzyna Gruba “Ucieczka w samotność”

  Damian Kamil Badowski “Kwiaty”

  Anna Maria Lasek “Walkiria córka Odyna”

  Natomiast trzy równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 300zł trafiły do:

  Andrzeja Błażewicza “Rady Pana Ojca”

  Adrianny Woźniak “Zapraszamy serdecznie na nasz spektakl”

  Gabrieli Bobowskiej “Hazard”

  Przed Juliuszem Chrząstowskim i Tomaszem Dajewskim jeszcze jeden trudny wybór. Muszą zdecydować, która z nagrodzonych sztuk będzie miała swoją premierę we wrześniu.

  Sylwia Poznańska

   

  Poprzedni artykułBył pijany i nigdy nie miał prawa jazdy
  Następny artykułEgipska Noc w Muzeum