Egipska Noc w Muzeum

  3

  Wskazówki zegara cofną się o ponad 3 tysiące lat, a celem wyprawy będzie Egipt z czasów przedfaraońskich. IV Noc Muzealna zaprasza na spotkanie z polską misją archeologiczną w Sakkarze – największym cmentarzu świata. Podróż przez wieki zaplanowano na 6 lipca.

  O pracy „od kuchni” zespołu archeologów, antropologów i konserwatorów zabytków opowiedzą dr Kamil Omar Kuraszkiewicz i jego żona, Agnieszka Kowalska. Można spodziewać się niezwykłych historii, bo oboje uczestniczą w odkrywaniu miejsca, w którym znajduje się najwięcej grobów królewskich z okresu Starego Państwa. Najsłynniejszym z nich jest piramida schodkowa faraona Neczericheta, zwanego Dżeserem. To najstarsza piramida w Egipcie.

  Sale wystawiennicze muzeum wypełnią się wydobytymi z piasków pustyni ceramikami, płaskorzeźbami, drobnymi przedmiotami, które zostały wypożyczone z muzeów w całej Polsce. Na planszach będzie można zobaczyć fotograficzny zapis prac polskich archeologów i odnalezione przez nich skarby starożytnej kultury. Będzie miejsce na dreszczyk emocji. W jednej z sal świdnickiego muzeum stanie makieta ślepych wrót. Przez takie kamienne drzwi Egipcjanie kontaktowali się ze zmarłymi, a na specjalnej półce w naczyniach zostawiali jedzenie i napoje.

  Noc w Muzeum Dawnego Kupiectwa rozpocznie się w piątek, 6 lipca o godzinie 18.00. Na gości czekać będą niespodzianki, które sprawią, że Egipt sprzed tysiącleci będzie na wyciagnięcie ręki. Wstęp jest bezpłatny.

  Wystawa będzie czynna do końca września. W piątek, 13 lipca o godzinie 18.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa z wykładem gościł będzie profesor Karol Myśliwiec, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, kierownik misji archeologicznej w Sakkarze.

  asz

  Poprzedni artykułDramaty w teatrze [FOTO]
  Następny artykułWypadek na Wodnej [FOTO]