Strona główna Bez kategorii Ustawa ustawą, grób zostaje

Ustawa ustawą, grób zostaje

16

Świdnicki sanepid nie wyda nakazu ekshumacji zwłok księdza Zenona Kowalskiego ze Świebodzic. Wszystko wskazuje na to, że grób zostanie przy kościele tuż obok osiedla mieszkaniowego, w miejscu, które nie jest cmentarzem.

How Do I Get My Ex Husband To Talk To Me If I Want Him Back enter;”>

Dyrektor świdnickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w odpowiedzi na pytania dotyczące dalszych losów grobu, odpisuje m.in., że zakładanie i rozszerzanie cmentarzy należy do zadań własnych gminy po uzyskaniu zgody sanepidu. Inspektorat natychmiast po uzyskaniu informacji, że ksiądz Zenon Kowalski ma być pochowany poza cmentarzem, wydał negatywną opinię. Jednocześnie Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, mając przy tym na względzie charakter niniejszej sprawy, że w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych brak podstawy prawnej do wydania przez tutejszego powiatowego inspektora sanitarnego decyzji rozstrzygającej w przedmiocie ekshumacji zwłok ks. Zenona Kowalskiego. Inspektor stwierdza także, że nie ma wystarczających podstaw, by stwierdzić, że doszło do naruszenia wymagań higienicznych i sanitarnych ( w związku z bliskością domów i sieci wodociągowej, przyp. red.).

Ta decyzja oznacza, że grób ks. Kowalskiego, mimo zastrzeżeń części mieszkańców osiedla w Świebodzicach i mimo niezgodności z ustawa o cmentarzach zostaje tam, gdzie jest. W tej sprawie kilka tygodni temu decyzje podjęła także świdnicka prokuratura. Księdza pochowano  z należnym ceremoniałem i w godnych warunkach – mówi prokurator Beata Piekarska-Kaleta. Świdnicka Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia zwłok ks. Zenona Kowalskiego, który 21 stycznia 2012 roku spoczął tuż przy kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach. Starosta świdnicki odpowiada krótko – on się w tym w ogóle nie zamierza zajmować. – Prawdę mówiąc, oficjalnej informacji o umorzeniu śledztwa przez prokuraturę nie otrzymałem – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jestem więc w punkcie, w którym trudno o jakiekolwiek decyzje. Jeśli będę musiał je podjąć, najpierw zwrócę się z pytaniami do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o szczegółową interpretację.

Poniżej odpowiedź sanepidu:

 

 

How Do I Get My Ex Husband To Talk To Me If I Want Him Back

Poprzedni artykułŚwidnicki Imprezownik
Następny artykułPoczątek walki o utrzymanie