Targira: Trzy dni ze sztuką [FOTO]

  5

  III edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach już za nami. Podczas minionego weekendu, 18-20 maja, w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6 można było podziwiać przedmioty sztuki użytkowej i rzemieślniczej, prezentowane przez blisko 60 najlepszych polskich twórców. Oryginalna, ręcznie robiona biżuteria, ceramika, niepowtarzalne witraże, rzeźby, obrazy, a do tego interesujące warsztaty sprawiły, że festiwal był niewątpliwie interesującą i oryginalną imprezą o charakterze regionalnym.

  Uroczyste otrawcie festiwalu odbyło się w piątek o godz. 12.30. Wystawców i odwiedzających powitał Janusz Kujat, dyrektor festiwalu a także przewodniczący Rady Miejskiej Świebodzic Łukasz Kwadrans, który pełnił obowiązki gospodarza pod nieobecność burmistrza Bogdana Kożuchowicza. Burmistrz uczestniczył w tym czasie w II Mistrzostwach Europy Prezydentów i Burmistrzów, odbywających się w Tychach.

  – Jestem dumny, że nasze miasto jest organizatorem tak niezwykłej imprezy, życzę Państwu owocnych spotkań, a zwiedzającym niezapomnianych wrażeń – mówił przewodniczący Łukasz Kwadrans.

  Pierwszego dnia targów poznaliśmy laureatów jednego z dwóch konkursów – „Art-Nobilium”, dającego twórcom możliwość uzyskania niezbędnych dokumentów, ułatwiających zdobycie tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego. Do konkursu zgłoszono kilkanaście dzieł.

  Złote medale otrzymali: Franciszek Wiegand za zegar wieżowy, Tadeusz Murdza za bransoletę „Orchidea”, Paweł Kaczmarek, za ozdobną kratę, Iwona Lis- Filipczyk za  komplet biżuterii srebrnej pn. „Różany ogród” oraz Zbigniew Borowski za artystyczny pędzel do golenia.

  Z kolei Srebrne Medale powędrowały do: Joanny Baran za srebrny wizytownik z motywem irysa, Katarzyny i Krzysztofa Pieczki za witraż pn. „Podwójna moc”, Marcina Łabusa za naszyjnik „Galaktyka” oraz Damiana Klimka za srebrny wizytownik z dolnośląskim nefrytem.

  Laureatami Brązowych Medali zostali: Robert Majchrzak za kulawkę myśliwską oraz Dariusz Okuniewicz za lustro. Wyróżnienia odebrali: Jadwiga Męczarska za naszyjnik i bransoletę, Helena Perkowska za serwetę richelieu, Aneta Niedośpiał za naszyjnik pn. „W kręgu marzeń”, Estera Grabarczyk za naszyjnik „Dar natury” oraz Grażyna Szafarowicz za korale, kolczyki i bransoletę drewnianą ręcznie malowaną.

  Podwójnym laureatem i prawdziwym odkryciem tegorocznej Targiry został pan Tadeusz Murdza, autor bardzo oryginalnej bransolety ze srebra, tytanu i mosiądzu pozłacanego. Jest to bardzo rzadkie połączenie, w dodatku jak przyznał sama autor, nie jest on z wykształcenia jubilerem. Autor „Orchidei” zdobył Grand Prix festiwalu. – Yes! – krzyknął uszczęśliwiony, gdy Janusz Kujat obwieścił zwycięzcę. Dyplom wręczył w ostatnim dniu festiwalu burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

  – Cieszę się, że Świebodzice przyniosły panu szczęście, bardzo dziękuję wszystkim Państwu, którzy odwiedzili nasze miasto i zapraszam już na następną edycję – podkreślał burmistrz.

  Tegoroczny festiwal obfitował w wiele ciekawych imprez dodatkowych. Oprócz cieszących się ogromną popularnością warsztatów z rysunku i grafiki, ceramiki, pozłotnictwa oraz repuserki i podstaw witrażownictwa w ramach Plenerowej Akademii Sztuki, duże zainteresowanie wzbudził pokaz mody autorstwa młodej wrocławskiej projektantki, połączony z prezentacją biżuterii artystycznej. Na prawdziwym wybiegu pojawiły się modelki, prezentujące zwiewne sukienki i oryginalne tuniki. Pokaz mody przeplatały pokazy sztuk walki.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  UM w Świebodzicach

   

  Poprzedni artykułPo kilkunastu godzinach dogasili wysypisko [WIDEO]
  Następny artykułGoogle Street View na pewno w Świdnicy!