Stacja przyrodnicza z jaskinią nietoperzy

  15

  W dawnej fabryce fortepianów w Świdnicy powstaje pierwsza na Dolnym Śląsku Stacja Edukacji Przyrodniczej z jaskinią nietoperzy. – Chcemy, by każdy, bez względu na wiek, mógł w atrakcyjny sposób poznawać tajemnice drzew, krzewów zwierząt, żyjących przede wszystkim w naszym regionie – tłumaczy Jan Dzięcielski, świdnicki nadleśniczy, inicjator nowatorskiego zagospodarowania zdewastowanych budynków przy ulicy Sikorskiego 11 (siedziba Nadleśnictwa Świdnica). Stacja ruszy już 2 czerwca.

  Tak powstaje świdnicka jaskinia nietoperzy

  Na jej potrzeby zostały zagospodarowane dwa budynki. W większym, o powierzchni ponad 500 m2, powstaje laboratorium, w którym pod mikroskopami będzie można oglądać budowę roślin z lasów pogórza sudeckiego. – Jedną z dodatkowych atrakcji, przygotowanych we współpracy z panią dr Joanna Furmankiewicz z Instytutu Zoologii wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, będą atlasy sierści zwierząt. Dzięki nim będzie można się nauczyć rozpoznawania gatunków właśnie na podstawie znalezionej podczas spacerów po lesie sierści – dodaje Jan Dzięcielski. W stacji znalazło się miejsce na salę wykładową, która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Strych zamienił się w salę wystawienniczą. – Chciałbym, by mogli tutaj pokazywać prace mieszkańcy naszego regionu, którzy fotografują lub malują przyrodę. Na początek swoje zdjęcia pokaże Wojciech Sieńków. Za pomoc w przygotowaniu wystawy dziękuję Robertowi Kukli ze Świdnickiego Ośrodka Kultury – mówi nadleśniczy. Cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo zamierzeniem Nadleśnictwa Świdnica jest zachęcanie do poznawania tajników przyrody przez każdego, kto tylko będzie miał na to ochotę. Wszystkie prowadzone tu zajęcia będą bezpłatne.

  Większy obiekt stacji robi wrażenie, ale dech zapiera mały budynek przy bramie, gdzie powstaje jaskinia nietoperzy. Makieta, choć jeszcze nieukończona, jest niezwykle wierną kopią naturalnych jaskiń. Wewnątrz będzie można oglądać najpopularniejsze w Sudetach nietoperze (oczywiście nie będą to żywe zwierzęta) i pod okiem fachowca poznawać ich obyczaje. Jaskinię zaprojektowała i wykonuje firma Kreator, która m.in. aranżowała podziemia Krakowa i Muzeum Przyrodnicze w Białowieży.   Na odwiedzających czekać będzie u wejścia niespodzianka – prawie dwumetrowa makieta nietoperza.

  Stacja powstała m.in. dzięki unijnej dotacji w wysokości ponad 800 tysięcy złotych.

  Otwarcie już 2 czerwca

  Na otwarcie zaproszeni są wszyscy chętni. W sobotę, 2 czerwca, od godziny 10.00 do 15.00, będzie można zwiedzić stację i jaskinię nietoperzy, ale to tylko część atrakcji. na dziedzińcu staną drewniane rzeźby zwierząt, które powstały podczas pleneru organizowanego przez świdnickie Nadleśnictwo. Swoje stoiska przygotują Leśny Kompleks Promocyjny Nadleśnictw Świeradów i Szklarską Porębą, Nadleśnictwo Złotoryja, Technikum Leśne z Milicza i Liga Ochrony Przyrody. Okazję do zasięgnięcia fachowych porad o chorobach i leczeniu drzew oraz krzewów będą mieli działkowcy. Dla nich stoisko przygotują eksperci z Ochrony Lasów we Wrocławiu.

   Nie zabraknie koncertów myśliwskich sygnalistów i widowiska słowno-muzycznego, które przygotowuje zespół folklorystyczny Bystrzyca. A na dokładkę leśnicy będą serwować bigos myśliwski. Na tym jeszcze nie koniec. – O 20.30 zapraszamy na I Świdnicką Noc Nietoperzy – zachęca Jan Dzięcielski. – Z dr Joanna Furmankiewicz zajrzymy do świdnickiej katedry, w której żyje największa w Polsce kolonia karlika małego. Nietoperze będziemy „podsłuchiwać” za pomocą specjalnych detektorów dźwięku. Wyprawa będzie miała swój dalszy ciąg w świdnickich parkach, finał planujemy na 1.00 w nocy.

  asz

  Poprzedni artykułHotel Fado: Portugalia w centrum Świdnicy [FOTO]
  Następny artykułCentrum Technologii Energetycznych otwarte [FOTO/WIDEO]