Centrum Technologii Energetycznych otwarte [FOTO/WIDEO]

  10

  Zgodnie z założeniami projektu budynek jest eksperymentem badawczo-rozwojowym, który w praktyce ma pokazać, w jaki sposób budynki mieszkalne i niewielkie obiekty usługowe mogą wykorzystywać w sposób racjonalny ekonomicznie zarówno technologie służące ograniczaniu zużycia energii, jak i te, które generują ją ze źródeł odnawialnych. Dzisiaj, punktualnie o godzinie 11:00 Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość uroczyście otworzył Centrum Technologii Energetycznych.

  Celem Centrum będzie weryfikacja oraz testowanie technologii, a następnie prezentacja uzyskanych wyników badań tak, aby umożliwić inwestorom świadomy wybór całościowego rozwiązania energetycznego. Centrum przyczyni się do rozwoju zupełnie nowych technologii w newralgicznych obszarach efektywności energetycznej, włączając w to budownictwo, przemysł i środki transportu. Siedziba Centrum Technologii Energetycznych jest jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, w którym znajdują się instalacje oparte o kolektory słoneczne, powietrzne i głębinowe pompy ciepła z pionierską metodą regeneracji dolnego źródła, specjalnie wykonany elektroniczny system zarządzania budynkiem, agregat wody lodowej, nowoczesna klimatyzacja oparta na freecoolingu, inteligentny system pozyskiwania, akumulowania, przekazywania i odzyskiwania ciepła.
  Powierzchnia obiektu (1200m2) została podzielona na różne strefy klimatyczne, wentylacyjne i grzewcze, tak aby w każdej z nich można było optymalnie skonfigurować urządzenia lub instalacje i uzyskać odpowiednie warunki w różnych pomieszczeniach. Wirtualnym obliczem Centrum będzie Platforma internetowa o tej samej nazwie. Portal ten jest miejscem, którego grupą docelową będą indywidualni inwestorzy zainteresowani czystymi technologiami oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie gospodarstwa domowego (projekt domu energooszczędnego, ekologiczny środek transportu), dzielnicy czy osiedla. Platforma internetowa CTE jest w fazie realizacji. Będzie ją wspomagało drugie przedsięwzięcie internetowe – portal „Domy Czystej Energii”. Portal ten będzie służył promocji, komercjalizacji i sprzedaży wypracowanych przez nasz interdyscyplinarny zespół projektów zawierających kompleksowe i wzorcowe rozwiązania całych systemów energetycznych dla domu i budynku wraz z doborem urządzeń i instalacji.
  Poprzedni artykułStacja przyrodnicza z jaskinią nietoperzy
  Następny artykułŚwidnicki Imprezownik