Matematyka nie jest taka zła

  2

  W świdnickich szkołach coraz częściej i nauczyciele, i uczniowie udowadniają, że królowa nauk może sprawiać radość i być okazją do świetnej zabawy. Jednym ze sposobów kształtowania myślenia logicznego, abstrakcyjnego są wszelkiego rodzaju konkursy. Nauczyciele Gimnazjum nr 4 w Świdnicy zaprosili świdnickich gimnazjalistów  do udziału w I  Międzygimnazjalnym Konkursie  „Maraton Matematyczny”.

  W konkursie startowały  3-osobowe zespoły,  w sumie w zabawie uczestniczyło 27 uczniów. Maraton składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 26 zadań. Następnie uczniowie musieli wykazać się  umiejętnością  praktycznego zastosowania posiadanej  wiedzy, należało obliczyć  pola powierzchni  modeli brył, wśród których były wielościany archimedesowe, ostrosłupy, wielościany gwiaździste. Wbrew pozorom, nie jest łatwo dokonać pomiarów oraz obliczeń dla brył, które mają trzydzieści dwie ściany i więcej.

           Po pierwszych  dwóch etapach z równą liczbą punktów na prowadzeniu znalazły się  drużyny z Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 1. Ostatnim  etapem zmagań był turniej „Jeden z dziewięciu”, Turniej odbywał się w dziesięciu rundach: jedna runda to jedno pytanie. Aby wyłonić zwycięzcę konieczna  była dogrywka.   Najlepszą drużyną Maratonu zostali reprezentanci  Gimnazjum nr 1 w Świdnicy w składzie: Korneliusz Prończuk, Patryk Rzepecki, Krzysztof Kowalski. Wygrali jednym punktem z reprezentacją Gimnazjum nr 4 oraz trzynastoma punktami z drugą drużyną z Gimnazjum nr 1.

         Urząd Miejski dla zwycięzców ufundował 3 odtwarzacze MP4,  3 myszki wielofunkcyjne i 3 pamięci zewnętrzne 8GB. Nagrodę książkową ufundował dr inż. Tadeusz Jeleniewski -wicedyrektor Wyższej Szkoły Technologii Teleinformatycznych w Świdnicy, który objął  honorowy patronat nad konkursem.

  opr. red.

  Poprzedni artykułMaryla o Butach2, Zagłobie i majtkach [WIDEO]
  Następny artykułPobiegli mimo niepogody