Jan Paweł II: patron, zdjęcie i kremówki [FOTO]

  27

  – Świdnica na pewno jest pierwsza przed Wadowicami – ze śmiechem zapewniał Celestino Migliore, nuncjusz apostolski, który przywiózł dzisiaj dekret Stolicy Apostolskiej, nadającej miastu patronat błogosławionego Jana Pawła II. – Ależ po co ten wyścig, niech nasz papież obejmuje opieką jak najwięcej miast – mówił w tłumie obecnych na uroczystościach harcmistrz Piotr Pamuła.

  Arcybiskupa Celestiono Migliore przez całą wizytę w Świdnicy nie opuszczał uśmiech. Wraz z prezydentem Świdnicy tuż przed 16.00 odsłonił portret Jana Pawła II, który powstał z 720 zdjęć świdniczan. Licznie zgromadzonym mieszkańcom szczególnie podobał się moment wypuszczenia białych gołębi, które nieodmiennie kojarzą się z błogosławionym Janem Pawłem II. Nuncjusz apostolski wraz z biskupem świdnickim Ignacym Decem i biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem był honorowym gościem XVI, uroczystej sesji Rady Miejskiej, którą zwołano – nie jak zwykle w sali narad USC, ale w świdnickim teatrze. Przewodnicząca Rady Miejskiej, Joanna Gadzińska stwierdziła, że to sesja, która przejdzie do historii i otworzy dla Świdnicy nowy etap rozwoju. Prezydent Wojciech Murdzek wspomniał wyjątkowy związek, jaki ze Świdnicą ma Jan Paweł II. – Powołując 8 lat temu diecezję świdnicką na stałe wpisał się w naszą historię. Od tego czasu miasto się zmieniło, stało się miejscem dynamicznego rozwoju, rozpoznawalnym w Polsce. Mam nadzieję, że patronat błogosławionego Jana Pawła II pomoże szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania: kim jesteśmy my, świdniczanie XXI wieku? Kim będziemy w przyszłości?

  W krótkim przemówieniu (żałując, że zbyt słabo mówi po polsku) arcybiskup Migliore podkreślił, że Świdnica jest miastem z wielkimi tradycjami, w które wpisała się nowość, jaką stało się utworzenie diecezji. – I ta nowość dobrze się wpisała w tę tradycję. Wiem też, że relacje władz samorządowych i kościelnych dobrze się układają i przysparzają dobra miastu. Chcę też pogratulować zapobiegliwości – już w rok po beatyfikacji Jana Pawła II macie go za swego patrona!

  Po uroczystej sesji na wszystkich czekała niespodzianka – papieskie kremówki. – To przepis przywieziony po wojnie przez mojego mistrza, Władysława Chojeckiego spod Krakowa – zapewniał Stanisław Chojecki, w którego świdnickiej cukierni takie kremówki właśnie są serwowane. – Prawie takie same jak Wadowickie! – chwalił arcybiskup Celestino Migliore.

  Papieski dekret o ustanowieniu bł. Jana Pawła II zostanie odczytany podczas mszy św. w katedrze, o godzinie 18.00.

   

  Poprzedni artykułPiłkarski weekend – wyniki
  Następny artykułOmega Kancelarie Prawne zaprasza świdniczan