Piesi odzyskali Rynek – ujednolicony projekt

  2

  Obowiązująca od stycznia 2008 r. zasada wyłączenia z ruchu samochodowego Rynku przyniosła rezultat. Ograniczenia w ruchu, zamontowanie słupka, który pozwala na wjazd tylko uprawnionym pojazdom sprawiły, że piesi odzyskali Rynek.

  Kolejne zmiany wprowadzane były sukcesywnie, dlatego istotne jest wydanie jednolitych zasad związanych z organizacją ruchu w Rynku. Zmiany wprowadzone do tej pory spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców, dlatego w najnowszym dokumencie, chcemy wprowadzić finalne uregulowania – mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

  Wszystko dlatego, że Rynek nie jest parkingiem, a więc pobyt samochodów uprawnionych ma być tam jak najkrótszy.

  Przygotowując finalne zarządzenie wzięliśmy pod uwagę wiele wariantów m. in. zaopatrzenie sklepów, przygotowanie imprez, dowóz osób niepełnosprawnych, które same nie mogą się poruszać – dodaje dyrektor Gleba. Osoby upoważnione do wjazdu do Rynku otrzymały specjalne karty dostępowe, które uruchamiają słupek ograniczający wjazd do Rynku.

  To pozwoliło ponad dziesięciokrotnie zmniejszyć liczbę interwencji związanych z problemami w funkcjonowaniu słupka i sprawiło, że ruch odbywa się płynnie – mówi Maciej Gleba i dodaje. – Jednak spora grupa osób niepełnosprawnych, która może się poruszać, miała również problemy związane z korzystaniem ze słupka, dlatego wzorem stolicy Dolnego Śląska dla osób, które posiadają europejską kartę niepełnosprawnego, przygotowaliśmy dodatkowe cztery zastrzeżone miejsca postojowe tzw. koperty. Pojawiły się one przy każdej drodze dojazdowej do Rynku czyli przy ul. Grodzkiej, Kotlarskiej, Trybunalskiej i Pułaskiego. Niezależnie od tego w szczególnych przypadkach do Rynku oczywiście będą wpuszczane pojazdy osób o widocznej niesprawności ruchowej, które same nie mogą się poruszać. Takie zasady obowiązują w większości miast już od bardzo wielu lat.

  Nowe zarządzenie zacznie obowiązywać za kilka dni i będzie dostępne na stronie www.bip.um.swidnica.pl (zakładka Prawo lokalne – Zarządzenia Prezydenta Miasta).

  Poprzedni artykułOdkrywamy świdnicką twierdzę już w sobotę!
  Następny artykułOszuści sprzedają wejściówki na festiwal?