Taka była Świdnica w latach 1960-1988

  15

  Dziesiątki mieszkańców zatrzymują się przy planszach, ustawionych w świdnickim Rynku przed wejściem do teatru. – Popatrz, tu moja szkoła jeszcze w trakcie budowy! – Kazimierz Kawalec pokazuje żonie na jedno ze zdjęć. – O, a ja też nosiłam w szkole granatowy fartuszek jak te dziewczynki  – dopowiada Grażyna Kawalec. Portal Świdnica Moje Miasto wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury po raz drugi zaprasza mieszkańców w podróż w przeszłość. W 2007 roku prezentowano zdjęcia i pocztówki ze Świdnicy z przełomu XIX i XX wieku.

  Na planszach znajdują się 172 zdjęcia autorstwa Władysława Orłowskiego (1913-1996), dziennikarza, fotoreportera i wieloletniego korespondenta Gazety Robotniczej, który przez 40 lat dokumentował życie na Dolnym Śląsku. Zostawił kilkadziesiąt tysięcy odbitek i negatywów.Wielokrotnie gościł także w Świdnicy, utrwalając codzienne życie, przebudowy, ważne uroczystości. Na fotografiach można zobaczyć m.in. stado krów, pasących się w miejscu, gdzie dzisiaj na Osiedlu Młodych stoi przychodnia Eskulap, popisy młodych gimnastyków podczas pochodu 1-Maja, młodzież w mundurkach przed II LO, nieistniejące już zakłady pracy, a nawet słynny saturator.  Niektóre ze zdjęć to absolutna premiera, bo aż do wystawy były jedynie na negatywach.

  Wzruszenia przeżyją przede wszystkim mieszkańcy średniego i starszego pokolenia – podejrzewa Kazimierz Kawalec. – Dla nas wszystkich jednak to nie tylko podróż w przeszłość, ale także dowód na to, że miasto się rozwija i pięknieje.

  Plansza tytułowa nawiązuje do plakatu podobnej wystawy z roku 1977. Zdjęcia udostępniła Agnieszka Orłowska-Raj. Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia. Po przerwie wróci na Rynek w drugiej połowie maja.

  asz

   

  Poprzedni artykułŚwiąteczne granie
  Następny artykułNuncjusz ogłosi patrona Świdnicy