Nuncjusz ogłosi patrona Świdnicy

  20

  Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, błogosławiony Jan Paweł II zostanie patronem Świdnicy. W Stolicy Apostolskiej zapadła już pozytywna decyzja, a ma ją ogłosić nuncjusz apostolski w Polsce. Celestino Migliore będzie gościł w Świdnicy 8 maja podczas odpustu diecezjalnego.

   W czerwcu 2011 roku  Rada Miejska  przyjęła uchwałę – prośbę do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie błogosławionego Jana Pawła II  patronem Świdnicy. Biskup Ignacy Dec przekazał Watykanowi dokumenty w listopadzie 2011 roku. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że Jan Paweł II jako patron miasta będzie wzorem do naśladowania, zwłaszcza dla młodych świdniczan. „Chcemy pamiętać o jego słowach i czynach. Chcemy działać w kierunku upowszechniania wiedzy o wartościach, które głosił Jan Paweł II (…)”.

  Dlaczego właśnie papież Polak? Jak również w uzasadnieniu wylicza prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, jedną z ostatnich decyzji Jana Pawła II było ustanowienie w 2004 roku diecezji świdnickiej. Wraz z nią działalność rozpoczęła charytatywna „Caritas”, powstały nowe katolickie szkoły, Wyższe Seminarium Duchowne. Pamięć o Janie Pawle II kultywują sami świdniczanie podczas corocznych Dni Papieskich.

  asz

   

  Poprzedni artykułTaka była Świdnica w latach 1960-1988
  Następny artykułKrzyż został zniszczony [ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA]