Krzyż został zniszczony [ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA]

  177

  Nieznani sprawcy w nocy zniszczyli krzyż, który z soboty na niedzielę stanął na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Straż Miejska nie ma oficjalnego zgłoszenia w tej sprawie, ale o zniszczonym krzyżu już wie.

  Krzyż postawiono w nocy bez jakiejkolwiek zgody. Upamiętniał on tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

  – Na pewno nie zrobił tego wiatr – powiedział nam jeden z napotkanych mieszkańców i dodał. – Taki akt wandalizmu trzeba stanowczo potępić. Z kolei inni przechodnie pytali czy na postawienie tego symbolu religinego w tym miejscu było pozwolenie.

  – Nie chcemy walczyć z Kościołem katolickim, ani z krzyżem. Miejscem krzyża jest Kościół. Dlatego chcemy, aby w odpowiedni sposób, z szacunkiem został on przeniesiony do pobliskiego Kościoła – pisali wczoraj w liście do biskupa diecezji świdnickiej Ignacego Deca Adrian Gączkowski, organizator akcji „Nie dla krzyża na skwerze Lecha Kaczyńskiego i Rafał Ząbczyk, radny Rady Miejskiej w Świdnicy.

  Nie milkną echa komentarzy w sprawie krzyża, który pod osłoną nocy stanął na skwerze Kaczyńskiego. W całej dyskusji, która wywiązała się w internecie nie brakuje przeciwników, ani zwolenników. Tymczasem chęć udziału w akcji przeniesienia krzyża do pobliskiej parafii, którą naprędce na portalu społecznościowym zwołał Gączkowski, zadeklarowało 10 osób.

  Gączkowski i Ząbczyk w liście do biskupa Deca proszą również o szybką reakcję, aby symbol kościoła katolickiego, jakim jest krzyż nie stał się po raz kolejny punktem zapalnym, który zamiast łączyć podzieli świdniczan.

  Poniżej pełna treść listu skierowana na ręce Ignacego Deca, biskupa diecezji świdnickiej.

  Świdnica 08.04.2012
  Ksiądz Biskup Diecezji Świdnickiej
  Ignacy Dec

   

  W nocy z 7/8 kwietnia br. nieznana grupa umieściła krzyż na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Jako mieszkańcy Świdnicy nie możemy się zgodzić, aby nielegalnie stał on w tamtym miejscu. Nie chcemy walczyć z Kościołem katolickim, ani z krzyżem. Miejscem krzyża jest Kościół. Dlatego chcemy, aby w odpowiedni sposób, z szacunkiem został on przeniesiony do pobliskiego Kościoła. Zwracamy się do jego Ekscelencji o otoczenie krzyża należytą opieką i przeniesienie go w miejsce gdzie będzie godnie czczony. Prosimy o szybką reakcję tak, aby symbol kościoła katolickiego jakim jest krzyż nie stał się po raz kolejny punktem zapalnym, który zamiast łączyć podzieli mieszkańców Świdnicy.


  Adrian Gączkowski -mieszkaniec Świdnicy,
  organizator akcji „Nie dla Krzyża
  na Skwerze Lecha Kaczyńskiego”
  Rafał Ząbczyk – Radny Rady Miejskiej w Świdnicy

   Tomasz Pietrzyk

  Poprzedni artykułNuncjusz ogłosi patrona Świdnicy
  Następny artykułZdrowa woda prosto z kranu