Pomaszerują w obronie TV Trwam

  72

  10 kwietnia w kazaniu biskup świdnicki Ignacy Dec upomniał Świdnicę, że jeszcze nie zorganizowała marszu w obronie TV Trwam i wyraził nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Na odpowiedź nie czekał długo. 28 kwietnia przez miasto przejdzie marsz w obronie wolnych mediów i TV Trwam.

  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła wniosek na przyznanie TV Trwam koncesji w cyfrowym multipleksie z powodów finansowych. Jak pisze portal Money.pl. zdaniem KRRiT ubiegająca się o nią Fundacja Lux Veritatis nie gwarantowała powodzenia tego przedsięwzięcia.

  Przewodniczący KRRiT poinformował, że roczne koszty nadawania na multipleksie to około 10 mln zł. – Tymczasem z dokumentów, które wpłynęły do KRRiT, wynika, że działalność operacyjna Fundacji Lux Veritatis w ciągu ostatnich trzech lat przynosiła stratę, a pozostałe przychody – najprawdopodobniej zbiórki wśród wiernych – malały– dodał.

  Szef KRRiT podkreślił, że majątek fundacji został oszacowany na 90 mln zł, jednak większość z tej kwoty to pożyczka uzyskana od polskiej prowincji zakonu redemptorystów i termin jej spłaty mija w okresie, na który miała zostać przyznana koncesja. – Na pytanie o warunki jej spłaty nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Otrzymaliśmy informację, że jest to okryte pewnym rodzajem dyskrecji między stronami, które umawiały się na tę pożyczkę– powiedział Dworak. Jak dodał, sprawa koncesji na nadawanie na pierwszym multipleksie nie dotyczy jednego nadawcy, a jest procesem tworzenia całego multipleksu.

  Lidia Kochanowicz ( dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritas) na antenie Radia Maryja, odnosząc się do (…) wypowiedzi Dworaka mówiła, iż nie powiedział on, że zysk Fundacji w poszczególnych latach był bardzo wysoki (te dane są ogólnie dostępne), wynosił 1 mln zł, 6,5 mln zł, 3,5 mln zł w kolejnych latach podczas gdy firmy, które uzyskały koncesje, osiągały wyniki ujemne w wysokości pond 2,6 mln zł, 2,2 mln zł, czy 1 mln zł, czy 3 tys. zł, bądź uzyskiwały zysk w wysokości 5 tys. zł czy 19 tys. zł. Dodała, że nadużyciem jest stwierdzenie o pozyskiwaniu przychodów operacyjnych ze zbiórek kościelnych, ponieważ fundacja nie jest kościelną osobą prawną.

  Decyzja KRRiT, choć koncesji nie otrzymali także inni nadawcy, wywołała protesty środowisk kościelnych i zawiązanych z TV Trwam oraz Radiem Maryja. Przez Polskę przeszło wiele marszów, podpisywano także petycje, a nawet wiele samorządów podejmowało uchwały o poparciu dla TV Trwam.

  Świdnicki marsz wyruszy w sobotę 28 kwietnia o 13.30wyruszy z placu Jana Pawła II i przejdzie ulicami w centrum Świdnicy.

  Natomiast w niedzielę we wszystkich kosciołach diecezji świdnickiej zostanie odczytany Komunikat Prezesa Diecezjalnego Zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej.

  Komunikat w związku

  z MARSZEM W OBRONIE WOLNOŚCI SŁOWA I TV TRWAM

  W styczniu br. Biskup Świdnicki zachęcił nas byśmy włączyli się w dzieło zbierania podpisów będących wyrazem żądania przyznania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. W ten sposób mieliśmy nadzieję, że wpłyniemy na zmianę decyzji KRRiT. Do dzisiaj wpłynęło ponad 2 mln podpisów, w tym kilkanaście tysięcy z naszej diecezji. Niestety bez skutku.

  Od kilku tygodni dowiadujemy się, że inną formą poparcia TV Trwam są organizowane w całej Polsce liczne marsze. W różnych miastach naszej Ojczyzny wzięło w nich udział już kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Także w naszej diecezji z inicjatywy Akcji Katolickiej 28 kwietnia, w sobotę w Świdnicy, odbędzie się Marsz w Obronie Wolnych Mediów, w tym także TV Trwam. Ufamy, że licznie przybędziecie do Świdnicy.  Wasza obecność będzie znakiem poparcia dla dzieła ewangelizacyjnego i patriotycznego prowadzonego przez TV Trwam. Po Mszy św. w świdnickiej katedrze, która rozpocznie się o godz. 13.30 pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego wyruszy marsz z placu Jana Pawła II i przejdzie ulicami w centrum Świdnicy.

  Duszpasterzy i liderów parafialnych zachęcamy do organizowania grup. Zabierzmy ze sobą flagi i symbole religijne.

   

  Monika Rejman

  Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej

  Zarządzenie

  Powyższy komunikat proszę odczytać w kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej, w niedzielę 22 kwietnia, w ramach ogłoszeń parafialnych.

  + Adam Bałabuch

  Wikariusz Generalny

  Poprzedni artykułSpecjalna sesja fotograficzna
  Następny artykułAgresywne psy odstrzelone