Pamiętają o pradziadach

  1

  Mimo że od wyjazdu na Ukrainę minęło kilkanaście miesięcy,  młodzież gimnazjalna z Pszenna nadal wspiera  akcję „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”. Ostatnią kwestę uczniowie przeprowadzili podczas XXVI Sesji Rady Gminy Świdnica, gromadząc kwotę 700 zł – informuje Janusz Waligóra, rzecznik UG Świdnica.

   

   Całą akcję zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronuje jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław. Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. W ubiegłym roku przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie metropolii na Wschodzie. Młodzieży z Gimnazjum w Pszennie udało się pozyskać na ten cel 1232 zł. W lipcu 2011 r. 11 osobowa grupa młodzieży z gimnazjum w Pszennie wyjechała na Ukrainę i  postanowiła   swój wakacyjny wypoczynek zamienić na ciężką pracę przy ratowaniu polskich nekropolii, pozostawionych za wschodnią granicą. Wiele z nich było już zapomnianych i zdewastowanych. Grupa z Pszenna  prowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Mikulińce 18 km od Tarnopola. Przez kilkanaście dni posilili  trawę, wycinali  krzaki,  czyścili pomniki i krzyże oraz malowali ogrodzenia wokół grobów.

  Ich trud został doceniony Brązowym Medalem Zasług za ratowanie zabytków kultury materialnej na Kresach Wschodnich. 3 lutego podczas XXII Sesji Rady Gminy Świdnica otrzymali to zaszczytne wyróżnienie z rąk wójta gminy Teresy Mazurek.

  Harcerze 13. Świdnickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Mafikend” im. Andrzeja Romockiego „Morro” z ogromnym zaangażowaniem pielęgnują pamięć o polskich nekropoliach na Wschodzie. Mają żywo w pamięci łacińską sentencję wyrytą na ostatnim wyróżnieniu- SUNT UT LIBERI VIVAMUS – umarli, byśmy mogli żyć jako wolni ludzie.

  Poprzedni artykułMłodzieżowa Rada sceptycznie o łączeniu szkół
  Następny artykułNie oddamy telewizji Trwam [FOTO/WIDEO]