Odkryliśmy świdnicką katedrę [FOTO]

  26

  Blisko 500 osób odpowiedziało na zaproszenie portali Swidnica24.pl i Znanenieznane.pl do udziału w drugiej wyprawie w ramach cyklu „Odkryj Świdnicę”. Tym razem, dzięki uprzejmości gospodarza największego kościoła w mieście ks. Jana Bagińskiego, gościliśmy w katedrze.

  W zachwycającą podróż przez stulecia uczestnicy przenieśli się dzięki barwnym opowieściom księdza proboszcza, który sypał jak z rękawa anegdotami z historii katedry. Wiele osób po raz pierwszy zwróciło uwagę na zabawne detale, jak choćby kota, koguta czy narzędzia, umieszczone na obrazach i płaskorzeźbach.  Z bliska można było obejrzeć chrzcielnicę czy obraz o wypędzeniu Żydów ze Świdnicy. Największą jednak atrakcją było wejście na niedostępną na co dzień wieżę katedralną. Do pokonania uczestnicy mieli ponad 300 krętych schodów, ale niewielu ta trudność odstraszyła. Na górę wchodziły trzydziestoosobowe grupy. Za początkowe utrudnienia przepraszamy i mamy nadzieję, że warto było poczekać!

  O niezapomnianych wrażeniach mówiły m.in. Krystyna Wojtasiewicz i Halina Sajbura, urodzone świdniczanki. – Nigdy nie miałyśmy okazji zobaczyć miasta z tej perspektywy! Jest wspaniała!

  Wielu uczestników wypatrywało swoich domów, znanych miejsc, dróg. Część gości przyjechała z dalekich stron, m.in. z Krakowa czy Kłodzka, by skorzystać z niepowtarzalnej okazji. (Już jutro znajdą Państwo na portalu więcej zdjęć i film wykonany z wieży katedry). Wielu przybiło drugą pieczątkę w „Paszporcie Odkrywcy”. Wystarczy, że zbierze się cztery pieczęcie, a będzie można otrzymać cenne nagrody. Przed nami jeszcze trzy wycieczki, więc szansa na wygraną jest spora. Główną nagrodą jest jednodniowy pobyt w Górach Sowich. Czteroosobowa rodzina z profesjonalnym przewodnikiem odkryje tajemnice tych pięknych gór. Fundatorem nagrody jest Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdrój.

  Już dziś zapraszamy na kolejną wyprawę. Następnym celem jest flesza nowomłyńska (przy ulicy Śląskiej), pozostałość po twierdzy świdnickiej. Spotykamy się 19 maja o godzinie 10.00. Zapraszamy!

  Poprzedni artykułBezrobotni zadbają o porządek
  Następny artykułMKS w przyszłym sezonie zagra w III lidze [FOTO]