Jak upamiętnić znanego malarza?

  0

  Na początku marca tego roku z inicjatywy Danuty Kotełko i znanych artystów, Andrzeja Andrzejewskiego oraz jego syna Andrzeja Bogumiła, rozpoczęły się starania, mające doprowadzić do renowacji grobu Tadeusza Gadomskiego. Jeden z ostatnich uczniów Jana Matejki ostatnie lata życia spędził w Świdnicy. Inicjatorzy akcji byli przekonani, że nie ma już rodziny malarza, tymczasem z portalem Swidnica24.pl. skontaktował się mąż wnuczki, Agaty Gadomskiej.

  Tadeusz Gadomski zmarł w Świdnicy w 1952 roku i został pochowany na cmentarzu przy Alei Brzozowej. Jego nagrobek uległ degradacji. O konieczności naprawy pierwsza zaczęła mówić Danuta Kotełko. Temat podchwycili Andrzej Andrzejewski i jego syn Andrzej Bogumił Andrzejewski, malarze, którzy w marcu swoje prace zaprezentowali na wspólnej wystawie. Dwie z nich podarowali na loterię, przeprowadzoną na rzecz pozyskania środków potrzebnych do kupienia nowego nagrobka. Udało się zebrać ponad 1000 złotych. Konto użyczyło TRZŚ. –  Byliśmy przekonani, że Tadeusz Gadomski nie ma rodziny, bo grób był bardzo zaniedbany – mówi Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa. Okazało się jednak, że we Wrocławiu mieszka wnuczka artysty. Agata Gadomska planuje przeniesienie szczątków dziadka do rodzinnego grobowca we Wrocławiu.

  Inicjatorzy renowacji świdnickiego nagrobka spotkali się w minionym tygodniu. Po burzliwej dyskusji padło pytanie, czy rzeczywiście warto zrezygnować z pomysłu i pogodzić się z decyzją rodziny? Tadeusz Gadomski to jeden z najznakomitszych mieszkańców miasta, choć wielu świdniczan nie zna ani jego historii, ani twórczości. Upamiętnienie i rozreklamowanie postaci Tadeusza Gadomskiego jest konieczne – uznali uczestnicy spotkania, wśród których byli Andrzej Andrzejewski, Małgorzata Braniecka, Danuta Kotełko, Wiesław Rośkowicz, Beata Moskal-Słaniewska, Urszula Pawłowska i Mariusz Barcicki. Jeśli z pomysłu renowacji grobu trzeba będzie zrezygnować, można na przykład ufundować tablicę pamiątkową na kamienicy, w której mieszkał artysta (przy ulicy Wałbrzyskiej 7) i wydać folder. Ostatecznie zdecydowano, że konieczne jest spotkanie z Agatą Gadomską. Wnuczka malarza będzie gościła w Świdnicy 11 maja.

  Tadeusz Gadomski (1867-1952) – syn Walerego Gadomskiego, wziętego krakowskiego rzeźbiarza. Studia rozpoczął w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jana Matejki. Naukę kontynuował w Monachium. Przebywał też w Paryżu i we Włoszech. Po I wojnie światowej osiadł w Wilnie. Był członkiem Wileńskiego Towarzystwa Niezależnych Artystów Sztuk Plastycznych.

  Malował głównie portrety i sceny religijne. Był autorem rysunkowego portretu Kornela Ujejskiego, znanego z litografii A. Pruszyńskiego. Swoje prace wystawiał w latach 1929, 1931-1935, 1940. Po wojnie osiadł w Świdnicy, gdzie – już jako nestor polskiego malarstwa – brał udział w lokalnych przedsięwzięciach kulturalnych. /Wikipedia/

  asz

  Poprzedni artykułPodziel się podatkiem
  Następny artykuł40. Rajd Świdnicki Krause – przeżyjmy to jeszcze raz! [FOTO, VIDEO]