Drożej za ścieki i wodę

  0

  Od 1 maja w gminie Żarów obowiązywać będą nowe stawki za dostawę wody oraz odbiór ścieków. Nowe taryfy żarowscy radni zatwierdzili podczas ostatniej sesji. Dziewiętnaście groszy więcej zapłacą odbiorcy gospodarstw domowych. W tamtym roku cena wynosiła 2,84 zł/m3, a po podwyżce będzie 3,03 zł/m3. Odbiór ścieków w 2011 roku kosztował  5,38 zł/m3, a w tym roku będzie to 5,75 zł/m3. Dla odbiorców przemysłowych stawka za dostawę wody wyniesie 4,58 zł/m3. Za odbiór ścieków zapłacą zaś 8,20 zł/m3.

  – Wzrost cen za wykonywane usługi spowodowany jest wzrostem opłat za usługi, z których ZWiK w Żarowie musi korzystać. Wśród nich należy wymienić oczyszczanie ścieków, dostawę energii elektrycznej, obowiązkowe badania jakości wody, usługi transportowe, wzrost cen materiałów używanych do eksploatacji urządzeń oraz podatków i innych opłat – wyjaśniał prezes żarowskiego ZWiK-u Waldemar Baranowski.

  Dziewięcioma głosami „za” radni Rady Miejskiej wprowadzili nowe stawki za dostawę wody, które obowiązywać będą do 30 kwietnia 2012 roku. – W tym roku wspólnie z prezesem Baranowskim ustaliliśmy, że ZWiK przedstawi taryfy, ale bez płacenia abonamentu i taką wersję też zachowamy. Zdaję sobie sprawę, że opłata abonamentowa, która wynosi dokładnie 3,97 zł zapewniłaby naszej żarowskiej spółce płynność inwestycyjną. Jednak w tym roku, jeszcze się na nią nie zdecydujemy. W porównaniu do ościennych gmin – Wałbrzycha, Świdnicy miasta i gminy, Strzegomia, Świebodzic i Jaworzyny Śląskiej za dostawę wody i tak płacimy najmniej. Jeśli chodzi o opłatę za odbiór ścieków plasujemy się mniej więcej gdzieś pośrodku – wyjaśnia burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

  Magdalena Pawlik

  Poprzedni artykułKilkuset chłopców na celowniku pedofila
  Następny artykułPorozmawiaj z seniorem, zgarnij nagrodę