Znanenieznane.pl: Na wiosnę szlakiem pałaców Dolnego Śląska

  0

  Jakie tajemnice kryją w sobie zabytkowe mury pałaców? Sekrety szlacheckich romansów, wspomnienia wystawnych bankietów i wspaniałych strojów… Dziś te historyczne budowle zamieniły się w ośrodki hotelowe, które w przestronnych i stylizowanych wnętrzach przysłuchują się tajemnicom gości.

  Pałac Łomnica

  W Łomnicy, rycerskiej wsi, o której pisano już na początku XIV wieku, znajduje się wspaniały pałac, urzekający nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również przyjezdnych z całej Polski. Przez wiele lat pałac przechodził z rąk do rąk, a każdy kolejny władca zmieniał nie tylko wystrój wnętrza, ale również zewnętrzną zabudowę.

  Pałac w rozpoznawalnej do dziś barokowej formie to efekt starań baronowskiej rodziny de Thomagnini. Przypuszcza się, że architektem pałacu był Martin Franz, znany również z budowy wspaniałego Kościoła Łaski pod wezwaniem Św. Krzyża w Jeleniej Górze. W 1835 roku rezydencja trafiła do rąk ambasadora na dworze sycylijskim Carla Gustava Ernst von Küster. Do dziś pałac pozostaje w rękach rodziny von Küster.

   – Po zdobyciu Dolnego Śląska przez Armię Czerwoną, właściciele musieli opuścić swoje włości. Po wojnie władza ludowa urządziła w pałacu szkołę, która funkcjonowała tam do końca lat 70. Pałac popadał w ruinę, dopiero w 1991 roku pojawiła się nadzieja na uratowanie tego wspaniałego zabytku – opowiada Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu ZnaneNieznane.pl

  Dzięki determinacji wnuka właścicielki udało się ocalić Pałac Łomnica. Proces renowacji budynku nie był łatwy, rezydencja była w opłakanym stanie. Koszty remontu były ogromne, jednak właścicielom udało się odnowić ten wspaniały zabytek.

  Pałac Łomnica zachwyca dziś wspaniałymi malowidłami, śląskimi żyrandolami zdobiącymi sale, jego wystrój pozwala przenieść się w czasie i poczuć się jak w epoce romantyzmu. Co roku na wiosnę w trzech salach pojawia się wystawa „Dolina pałaców i ogrodów – Kotlina Jeleniogórska na Śląsku – nasze wspólne dziedzictwo kulturowe”, która ukazuje najpiękniejsze pałace i dwory szlacheckie Kotliny Jeleniogórskiej.

  Pałac Wojanów

  Pałac Wojanów to kolejna perełka Dolnego Śląska. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w XIII wieku. Okres największych zmian dla pałacu przypadał, gdy właścicielem majątku został Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego, który zlecił przebudowanie obiektu najprawdopodobniej samemu Friedrichowi Schinklowi. Najbardziej znaną właścicielką pałacu była najmłodsza córka króla Prus Fryderyka Wilhelma III, księżna Luiza.

  – Niestety późniejszy okres nie był łaskawy dla pałacu w Wojanowie. Podczas wojny zamieszkiwali go jeńcy wojenni, a tuż po jej zakończeniu został splądrowany i popadł w ruinę – dodaje Justyna Wojciechowska.

  W 2002 roku pałac uległ prawie całkowitemu spaleniu. W latach 2005-2007 udało się go jednak odrestaurować i budynek odzyskał dawną świetność. Powstał w nim ekskluzywny obiekt konferencyjno-wypoczynkowy, który przyciąga turystów z Polski i z zagranicy.

  Pałac na Wodzie

  Staniszów niegdyś uważany był za najpiękniejszą wieś w Kotlinie Jeleniogórskiej. Przez kronikarzy dzielony był na Staniszów Dolny, Średni oraz Górny. Według tego podziału Pałac na Wodzie znajduje się w Nieder Dominium, czyli Staniszowie Dolnym.

  Pałac na Wodzie znajduje się na szlaku turystycznym Doliny Pałaców i Ogrodów, czyli trzydziestu wspaniałych zabytków kultury z różnych stylów architektonicznych i o różnej historii. Jego powstanie określane jest przez historyków na połowę XVIII wieku. Jednym z pierwszych właścicieli folwarku był najprawdopodobniej Heinrich von Reibnit, który w 1620 roku kupił Staniszów Dolny i Górny.
  Antyczne meble z ciemnego drewna zestawione z jasnymi wnętrzami dodają uroku i pozwalają przenieść się w czasie. Pałac dziś przeżywa okres świetności, odrestaurowany z bogatym zapleczem gastronomicznym i hotelowym umożliwia gościom odpoczynek od codziennych problemów.
  – Jedynym świadkiem przemian pałacu w Staniszowie jest najstarszy mieszkaniec wsi, dąb – zauważa Justyna Wojciechowska. -Dziś Pałac na Wodzie jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi a wiosną okolice pałacu prezentują się naprawdę imponująco – podsumowuje redaktor naczelna portalu Znane-Nieznane.

  ZnaneNieznane.pl to serwis stworzony dla miłośników podróży. Dzięki wygodnemu plannerowi w ciągu kilku minut stworzysz, dopasowany do indywidualnych potrzeb, plan wycieczki. Bogata lista artykułów opisujących atrakcje Śląska, Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny umożliwia szczegółowe zapoznanie się z miejscami wartymi uwagi. Celem redaktorów ZnaneNieznane.pl jest stworzenie funkcjonalnego portalu, który promuje najciekawsze turystycznie miejsca w wymienionych regionach.


  Poprzedni artykułCo nowego? Królewna Śnieżka
  Następny artykułCzary Penelopy: Sałatka z wędzonym kurczakiem