Ratujmy nagrobek ucznia Matejki

  7

  Ostatnie lata swojego życia spędził w Świdnicy i tu został pochowany. Tadeusz Gadomski, portrecista, ostatni uczeń Jana Matejki został pochowany w 1952 roku na cmentarzu przy Alei Brzozowej. Nagrobek malarza pilnie wymaga wymiany. Wczoraj udało się zebrać pierwsze środki na ten cel, ale to początek kolejnych akcji.

  Tadeusz Gadomski, portret żony artysty

  Hasło, by ratować pamięć po artyście, dała Danuta Kotełko. Podczas wernisażu wystawy malarstwa Andrzeja Andrzejewskiego i Andrzeja Bogumiła Andrzejewskiego przeprowadzono loterię, z której całkowity dochód – 1100 złotych, zostanie przeznaczony na zakup nowego nagrobka. Do takiej hojności świdniczan zachęcili bohaterowie wieczoru. Ojciec i syn przekazali na loterię swoje prace.

  Wsparcie z realizacji dalszych akcji zapowiada Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. O szczegółach będziemy informować.

  Tadeusz Gadomski (1867-1952) – syn Walerego Gadomskiego, wziętego krakowskiego rzeźbiarza. Studia rozpoczął w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jana Matejki. Naukę kontynuował w Monachium. Przebywał też w Paryżu i we Włoszech. Po I wojnie światowej osiadł w Wilnie. Był członkiem Wileńskiego Towarzystwa Niezależnych Artystów Sztuk Plastycznych.

  Malował głównie portrety i sceny religijne. Był autorem rysunkowego portretu Kornela Ujejskiego, znanego z litografii A. Pruszyńskiego. Swoje prace wystawiał w latach 1929, 1931-1935, 1940. Po wojnie osiadł w Świdnicy, gdzie – już jako nestor polskiego malarstwa – brał udział w lokalnych przedsięwzięciach kulturalnych. /Wikipedia/

  Poprzedni artykuł„Retrospektywa” i „Perspektywa” Andrzejewskich
  Następny artykułW poniedziałek montaż hełmów na wieży!