Niezwykły podarunek

  0

  Rodzina państwa Lisów od ponad półwiecza związana jest ze Świebodzicami, kolejnym pokoleniom Lisów mieszkańcy miasta zawdzięczają rozwój i popularyzację czytelnictwa. Po latach cząstka rodziny wraca do biblioteki.

  Joanna Lis, wnuczka założycieli biblioteki miejskiej w powojennych Świebodzicach, Klary i Antoniego Lisów, podarowała Miejskiej Bibliotece Publicznej obrazy swojej mamy, Hanny Krzewskiej-Lis, malarki, która przez kilka lat kierowała świebodzicką biblioteką, zarówno oddziałem dziecięcym, jak i dla dorosłych.

  Podczas wzruszającej uroczystości pani Joanna podzieliła się z zaproszonymi gośćmi nie tylko spuścizną po swojej mamie, ale także ciekawymi wspomnieniami i archiwalnymi zdjęciami rodzinnymi.

  –  Cieszę się, że obrazy mojej mamy znajdą się w miejscu, które tak lubiła – w bibliotece – mówiła pani Joanna, przekazując symbolicznie na ręce burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza obrazy autorstwa Hanny Krzewskiej-Lis. Pięć płócien będzie zdobić ściany obu oddziałów biblioteki.

  – Nie ukrywam, że jestem wzruszony tą uroczystością, bo historia pani rodziny pięknie splata się z historią naszego miasta – podkreślał burmistrz, dziękując za podarunek.

  Uroczystość była okazją do spotkania wielu osób, przez lata zawodowo związanych ze świebodzicką biblioteką, ale i zaprzyjaźnionych z placówką. Obecna dyrektor MBP Małgorzata Grudzińska zaprosiła m. in. byłe dyrektorki obu bibliotek –  Danutę Jędrowiak, Wiesławę Lis, Martę Knoską; pojawili się także wieloletni przyjaciele biblioteki:  Elżbieta Łapczyńska, Emilia i Paweł Śmigajowie, Anna Ozgowicz, Janina Lis, Ryszard Żurakowski. Nie zabrakło także Zofii Choińskiej, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM, Agnieszki Gielaty, dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz Marzeny Korony-Kruk, szefowej Wydziału Promocji UM.

  Spotkanie tylu osób związanych na przestrzeni lat z kulturą było wyjątkową okazją do wspomnień, anegdot i ciekawych opowieści. Szczególnym momentem było wysłuchanie odtworzonych z taśmy wspomnień Hanny Krzewskiej-Lis, dotyczących jej pobytu w obozie w Ravensbrück.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułNowy terminal wystartował
  Następny artykułPuchar nie dla Polonii