Nowy terminal wystartował

  5

  Start na piątkę! Dokładnie o godz. 5:55 z nowego terminalu wrocławskiego lotniska wystartował historyczny, pierwszy samolot. Pasażerowie, którzy zainaugurowali funkcjonowanie nowoczesnego obiektu, odlecieli do Warszawy. 10 minut później w pierwszą międzynarodową trasę odleciał samolot do Londynu.

  Pasażer numer 1 w nowym terminalu zjawił się po godz. 4:00. Niespełna dwie godziny później w górę wzbił się samolot, który jako pierwszy zabrał podróżnych z nowego obiektu. 11 marca 2012 roku o godz. 5:55 nad ranem lot numer LO 3850 oficjalnie rozpoczął nową erę podróżowania z Wrocławia. W inauguracyjną podróż odleciało 55 pasażerów. Samolot do Warszawy zapoczątkował loty krajowe, a 10 minut później nowy terminal po raz pierwszy stał się łącznikiem między Wrocławiem a Europą. O godz. 6:05 lot numer W6 1801 wystartował w kierunku lotniska Londyn-Luton. – To jeden z najważniejszych momentów w historii wrocławskiego portu – przyznał Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

  Historyczna chwila miała również miejsce kilka minut przed północą w sobotę. O 23:45 na starym terminalu wylądował samolot z Warszawy. Pasażerowie lotu numer LO 3849 byli ostatnimi, którzy zostali odprawieni w wybudowanym w 1992 roku obiekcie. – Coś się kończy, coś zaczyna. Wysłużony terminal swoje miejsce w historii Wrocławia będzie miał już zawsze, ale po 20 lat przechodzi na zasłużoną emeryturę. Od tej pory będzie działał  na mniejszą skalę, np. jako lotnisko dla prywatnych maszyn – mówi Dariusz Kuś.

  Zastępuje go cztery razy większy terminal, który już pierwszego dnia ma okazję porządnie się wykazać. Do końca dnia w nowym obiekcie zostaną przeprowadzone w sumie 52 operacje lotnicze. Szacuje się, że pierwszego dnia funkcjonowania z nowoczesnego terminalu skorzysta ponad 4 tysiące pasażerów.

  Na dokładnie 89 dni przed rozpoczęciem UEFA EURO 2012™ nowy obiekt we Wrocławiu został pierwszym uruchomionym terminalem spośród wszystkich przebudowywanych w Polsce pod kątem piłkarskich mistrzostw Europy. 330 tys. m³ kubatury czyni go największym regionalnym terminalem w Polsce. Jako jedyny w tym gronie będzie też korzystał ze specjalnych rękawów umożliwiających bezpośrednie wejście z obiektu na pokład samolotu. Nowy terminal jest gotowy na przyjęcie ponad 3,5 milionów pasażerów w ciągu roku, czyli dwa razy więcej niż obecnie. Jego przepustowość powiększy się do 7 milionów rocznie po dalszej przebudowie. Pasażerowie mają do dyspozycji 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa i 12 gate’ów w strefie dla odlatujących. Mogą również korzystać z ok. 4,5 tys. mkw. powierzchni komercyjnej.

  Więcej informacji

  Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można się dostać na lotnisko szybko i komfortowo m.in. zarówno od strony Warszawy (przez łącznik Długołęka), od Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 roku. W ciągu 5 lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie. Lotnisko obsługuje przewoźników sieciowych, którzy oferują loty do największych portów przesiadkowych w Europie, przewoźników niskokosztowych, takich jak Ryanair, czy Wizz Air, a także linie czarterowe, wynajmowane przez tour operatorów do transportu klientów biur podróży.  W marcu 2012 Port Lotniczy Wrocław otwarto nowy terminal, który  docelowo będzie mógł obsłużyć 7 mln osób.

  Poprzedni artykułGrupa integracyjna w Małej Akademii
  Następny artykułNiezwykły podarunek