Dotacje na remonty kościołów

  1

  Remont dachu kościoła w Zastrużu, remont dachu w Pożarzysku oraz prace zabezpieczające kamienny gotycki portal w kościele w Pożarzysku. Na te zadania żarowskie parafie otrzymały właśnie dotację z Urzędu Marszałkowskiego.

   Kościół w Pożarzysku

  Łącznie do obu parafii trafi 160 tysięcy złotych. Potrzeby są jednak dużo większe. Gruntownego remontu wymagają dachy obu kościoły. Na remont dachu parafia w Bukowie, do której należy kościół w Pożarzysku, potrzebuje 234 tys. 600 złotych, z Urzędu Marszałkowskiego otrzymała kwotę 80 tysięcy złotych. Parafianie sami zebrali także na ten cel 58 tysięcy złotych. Podobnie w Zastrużu. Tu na remont dachu potrzeba 276 tysięcy złotych, z Urzędu Marszałkowskiego parafia otrzymała jedynie 40 tysięcy złotych. Ale parafianie sami zebrali już 60 tysięcy złotych. – To przykład kapitalnej współpracy mieszkańców, którzy zebrali pieniądze na ten cel oraz Urzędu Miejskiego, który pomógł w wypełnieniu wniosku – mówi  Leszek Michalak, burmistrz Żarowa.

  Kościół w Zastrużu

  Do Urzędu Marszałkowskiego złożono trzy wnioski o dotacje z budżetu Sejmiku Wojewódzkiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Wnioskowana kwota dotacji na remonty w sumie wyniosła 463 tysiące złotych. – To wyjątkowe i unikalne zabytki. Cieszymy się, więc z jednej strony, że dotację otrzymaliśmy, choć pieniędzy wystarczy jedyne na wykonanie 50 procent zaplanowanych prac, z drugiej strony mamy nadzieję, że to dopiero początek – twierdzi burmistrz.

  Agnieszka Gryc

  Rzecznik Prasowy UM w Żarowie

  Poprzedni artykułWoda nie podrożeje
  Następny artykułDawna szkoła specjalna sprzedana