Odszedł wieloletni dyrektor Ekonomika

  8

  11 lutego rodzina, przyjaciele i współpracownicy odprowadzili w ostatnią drogę  Wojciecha Słabego, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.

  Wojciech Słaby z żoną Cecylią podczas ubiegłorocznej uroczystości 50-lecia związku małżeńskiego.

  Przez większość swojego życia zawodowego, już od lat sześćdziesiątych, był związany ze Świdnicą i Zespołem Szkół Ekonomicznych. W 1968 roku został dyrektorem szkoły i stanowisko to piastował do roku 1990. Wojciech Słaby był absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Tczewie, następnie pracował w Złocieńcu, by w latach sześćdziesiątych przybyć do Świdnicy do Zespołu Szkół Ekonomicznych.

  W roku 1968 zostaje dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych. Na lata Jego kadencji przypada wszechstronny rozwój szkoły. Z Jego inicjatywy nauczyciele zachęcali młodzież do udziału w licznych konkursach, olimpiadach przedmiotowych i zawodach, osiągając wybitne sukcesy. Dla dyrektora Wojciecha Słabego ważne było, aby uczniowie uwierzyli w swoje możliwości i aby żaden talent nie został zmarnowany. Wspierał i zachęcał do pracy. Dbał o systematyczne doskonalenie zawodowe grona pedagogicznego, o nowoczesne wyposażenie gabinetów. Stworzona przez Niego pracownia towaroznawstwa została uznana za jedną z najlepiej wyposażonych w Polsce. Zespół Szkół Ekonomicznych stał się szkołą doskonale przygotowującą swoich absolwentów do podjęcia pracy.

  10. maja 1980 roku, podczas kadencji dyrektora Słabego,  szkole nadano imię Profesora Wincentego Stysia oraz przekazano sztandar. W okresie, kiedy szkołą kierował, była to placówka Centralnego Związku Spółdzielni, nastawiona na kształcenie kadry przede wszystkim dla spółdzielczości. Ważną częścią Jego pracy był ruch spółdzielczy. Przez szereg lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Rolniczych.

  Za swoją działalność dyrektor Wojciech Słaby był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, odznaką „Zasłużony działacz Ruchu Spółdzielczego”, medalem „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”.

  Będąc już na emeryturze, interesował się szkołą, pamiętał o jej świętach i uroczystościach. Z okazji 60–lecia ZSE napisał wiele interesujących artykułów o historii szkoły, jej nauczycielach i osiągnięciach. Potrafił w ciekawy i barwny sposób opowiadać o minionych wydarzeniach, imponował znakomitą pamięcią. Podkreślał, że szkoła wciąż jest bliska Jego sercu.

  Odszedł od nas człowiek o wielkich osiągnięciach. Dyrektor Wojciech Słaby zajmuje bardzo ważne miejsce w 65–letniej historii Zespołu Szkół Ekonomicznych. W szkole Jego cząstka zawsze będzie obecna, bowiem „żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach”.

  Agnieszka Szkolak

  na podstawie „Monografii Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia” Aleksandra Steca

  Poprzedni artykułDyrektor szpitala straci posadę?
  Następny artykułWalka trwa. Przed ŚKPR-em ważny mecz z Olimpią Piekary