Franciszkańska z poślizgiem i bez torebki

  17

  O prawie 2 lata opóźnia się zapowiadana rewitalizacja skweru między ulicami Franciszkańską a Siostrzaną. Jest nowy termin i jedna, zasadnicza zmiana. Na skwerze nie stanie granitowa rzeźba torebki. Ozdoby nie będzie, mimo że jest już niemal gotowa.

  foto archiwum

  Rewitalizację zapowiadał w sierpniu 2010 roku  rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Miała się rozpocząć jesienią: – Skwer przy ul. Franciszkańskiej sąsiaduje ze świdnickim Rynkiem, dlatego chcemy znacząco poprawić jego estetykę. Prace zakładają nowe zagospodarowanie placu, w którego sąsiedztwie znajdują się bloki mieszkalne i biblioteka – mówił Stefan Augustyn, rzecznik świdnickiego magistratu. Na placu pojawi się nowa nawierzchnia kamienna i nowa efektowna zieleń. W centralnym miejscu przewidziano miejsce na Skrzynię Pamięci Świdniczan.

  Wg wstępnego projektu skrzynia miała zostać umieszczona pod  kamienną torebką. Identyczną, jak na wizualizacjach, rzeźbę tworzy strzegomska artystka. – Robię to niezależnie od decyzji władz Świdnicy – wyjaśnia Ewa Solima. – Oczywiście rzeźba będzie na sprzedaż i może trafić na miejsce, gdzie wstępnie planowano, ale mogą z tej oferty skorzystać inne miasta.

  Rzeźbiarka nie oglądała się na Świdnicę z prostego powodu. – Trafiliśmy akurat na bardzo dużą bryłę granitu w kopalni w Kostrzy – mówi artystka. – Torebka razem z metaloplastyką, czyli zamkiem i guzikami, będzie ważyła 22 tony. Zostanie dokończona, gdy tylko zelżeją mrozy.

  wizualizacja A-K Studio

  Torebki – przynajmniej zgodnie z aktualną odpowiedzią rzecznika – na skwerze nie będzie. Wyjaśnia też poślizg w realizacji przebudowy: – Architekci musieli poświęcić dużo więcej czasu na przygotowanie projektu niż zakładano – usprawiedliwia opóźnienie Stefan Augustyn. –  Na to nałożyła się skomplikowana sytuacja prawna, związana z prowadzeniem inwestycji na terenach, które nie są w całości własnością miasta, do tego przy uwzględnieniu dofinansowania unijnego. To wszystko sprawiło, że rozpoczęcie planowane na przełom roku 2010/2011 nie mogło się ziścić. Na szczęście wszystkie te problemy zostały już pokonane.

  Nie wiadomo jeszcze, jak faktycznie to miejsce zostanie zagospodarowane. Prezentowana w 2010 roku wizualizacja była tylko wstępną propozycją. – W ramach rewitalizacji w tym roku planowane jest rozpoczęcie przebudowy placu przy ul. Franciszkańskiej, która powinna się zakończy  do końca 2 kwartału 2013 r. – podaje nowe terminy rzecznik UM. – Rozpoczęcie prac planowane jest na maj-czerwiec. Po rozstrzygnięciu przetargu będzie znany całkowity koszt zadania. Obecnie szacowany jest na blisko 900 tys. zł, z czego dofinansowanie  w ramach rewitalizacji wyniesie blisko 455 tys. zł.

  asz


  Poprzedni artykułŚrodki na sport, kulturę i promocję zdrowia podzielone
  Następny artykułPierścień w Izbie Historycznej