Rusza gruntowny remont dworca

  18

  Już niedługo, bo jesienią tego roku pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Świebodzicach odzyska dawny blask. W najbliższym czasie na dworcu pełną parą ruszą prace budowlane – informuje Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP we Wrocławiu.

  Dworzec w Świebodzicach dla PKP S.A. zmodernizuje, wybrana w przetargu, firma Marapol z Wrocławia. Umowa na modernizację dworca została już podpisana i przekazano wykonawcy plac budowy. W tej chwili wykonawca jest w trakcie organizacji zaplecza budowy.

  W ramach modernizacji na dworcu zmieni się naprawdę wiele. Metamorfozę estetyczno-wizualną przejdzie wnętrze obiektu. Wyremontowany zostanie hol dworca, gdzie pojawi się nowa posadzka i pomalowane zostaną ściany i sufit. W holu wykonawca zamontuje nowy system głosowej informacji podróżnych. Zmodernizowane i dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych zostanie pomieszczenie kasy biletowej. W zakresie inwestycji ujęto również modernizację dworcowych toalet z przystosowaniem ich do obsługi osób niepełnosprawnych.

  Zdecydowanej poprawie ulegnie zewnętrzny wizerunek obiektu. Dawny blask odzyska ceglana elewacja dworca wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Ze względu na to, że dworzec jest obiektem zabytkowym budynek zostanie docieplony od wewnątrz. W nawiązaniu do historycznego charakteru budynku wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Wymienione zostaną również instalacje i poszycie dachowe.

  Poprawie ulegnie również bezpieczeństwo podróżnych, gdyż plac dworcowy i wnętrze obiektu zostanie objęte systemem monitoringu.

  Inwestycja na dworcu w Świebodzicach będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Modernizacja obiektu zakończy się jesienią tego roku. Koszt  to prawie 2,5 miliona złotych.

  Historia dworca w Świebodzicach

  Pierwszy pociąg w Świebodzicach pojawił się w 1843 roku wraz z uruchomieniem linii kolejowej z dworca Wrocław Świebodzki w kierunku Świebodzic. Obecny dworzec w Świebodzicach jest drugim obiektem o tym charakterze powstałym na terenie tego miasta. Wybudowano go w 1869 roku.

  Poprzedni artykułAktywni seniorzy
  Następny artykułAktywni młodzi radni