Aktywni młodzi radni

  0

  Młodzieżowa Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej uczestniczyła w projekcie „Having a voice, having a choice!” (Masz głos, masz wybór). Jego koordynatorem było stowarzyszenie Semper Avanti z Wrocławia, a brało udział pięć rad młodzieżowych z Dolnego Śląska. Celem projektu było „przetestowanie” kilku alternatywnych metod przeprowadzania konsultacji społecznych za pomocą fotografii, malarstwa, teatru i nowych mediów.

  Młodzież uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w Żmigrodzie w połowie sierpnia. Tam specjaliści uczyli, jak we właściwy sposób przeprowadzać konsultacje. Kolejnym etapem było przeprowadzenie zajęć w swoich gminach. W gminie Jaworzyna Śląska  warsztaty zorganizowano dwukrotnie (w Gimnazjum i ośrodku kultury). Efekty projektu zostały zebrane i zaprezentowane na konferencji końcowej w Kolding (Dania). W projekcie uczestniczyło 100 osób (po 50 z Polski i z Danii). Ze strony duńskiej partnerem była szkoła artystyczno – sportowa i to w niej młodzież gościła w dniach 12-17 stycznia. Dla polskiej młodzieży była to doskonała okazja do tego, aby poznać nowy kraj. Początki integracji były dość ciężkie. Kłopoty z językiem, różnice w mentalności i sposobie bycia sprawiały, że można było się obawiać, czy obie strony będą umiały się porozumieć. Jednak w miarę upływu czasu i wspólnego przebywania okazywało się, że młodzież polska i duńska słucha podobnej muzyki, interesuje się tymi samymi tematami i nawet… tańczą podobnie na dyskotece. Dodatkowym atutem wyjazdu było praktyczne zastosowanie języka angielskiego w porozumiewaniu się.

  W trakcie pobytu w Kolding młodzi radni zwiedzili zamek i uczestniczyli w grze „Szukanie skarbu”. Organizatorzy zapewnili wejście na basen oraz zorganizowali integracyjną dyskotekę. W drodze powrotnej grupa z Jaworzyny zatrzymała się  na kilka godzin w Berlinie. Młodzież zwiedziła  Muzeum Holocaustu oraz zobaczyła Bramę Brandenburską. Nie zabrakło oczywiście czasu na zakupy w centrum handlowym. Wyjazd był bardzo udany i każda z piętnastu uczestniczących w nim osób (z Jaworzyny) była bardzo zadowolona, że mogła wziąć w nim udział. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.”

  Natomiast drugi tydzień zimowych ferii to czas zabawy zorganizowanej przez jaworzyńską młodzież. Członkowie Klubu Młodzieżowego postanowili zagospodarować wolny czas dzieciom z naszego miasta. Poniedziałek był dniem gier. Uczestnicy, po początkowej zabawie integracyjnej, mogli rozegrać mistrzostwa w piłkarzykach stolikowych, sprawdzić swoje siły w rzutkach oraz zagrać w różne gry stolikowe. Wspólna zabawa spodobała się wszystkim, zarówno dzieciom jak i młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konsola XBox i gra Guitar Hero.

  Kolejne dni zaplanowane przez opiekunów grupy zapowiadają się równie ciekawie. Już dzisiaj (wtorek, 24 stycznia) – dzień muzyczny. Każdy będzie mógł zaśpiewać piosenkę z podkładem karaoke oraz nauczyć się tańczyć. Nie zabraknie również gier i wspólnych zabaw. W środę dzieci, które przyjdą do klubu będą mogły się troszkę poruszać, ponieważ w ten dzień zaplanowane są zajęcia sportowe i rekreacyjne. Bardzo interesująco przedstawia się czwartek. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i będą uczestniczyli w grze miejskiej rozwiązując zadania związane z Jaworzyną i odpowiadając na pytania związane z jej historią. W piątek czeka wszystkich miła niespodzianka.

  Sebastian Grajaszek

  Poprzedni artykułRusza gruntowny remont dworca
  Następny artykułKatedra okradziona