Wolontariuszki w TVP

  1

  Pracę  wolontariuszek z III LO doceniły media. Sześć z dwunastu uczennic związanych z Fundacją „Dr Clown” odwiedziła TVP Wrocław, by zarejestrować ich pracę na oddziale dziecięcym w świdnickim szpitalu. Program zostanie wyemitowany 25.12.2011 o godzinie 1700 w TVP. INFO

  Szkolny wolontariat „JA POMAGAM”, którego opiekunkami i animatorkami są Agnieszka Guziak i Dorota Walicka, obejmuje szeroki wachlarz różnych działań charytatywnych. Uczniowie, którzy chcą zostać wolontariuszami, mają ku temu wiele okazji. Tradycja działań na rzecz innych mocno zakorzeniła się już w III Liceum Ogólnokształcącym, a dzięki zaangażowaniu byłej już uczennicy Moniki Słupek zyskała nowy wymiar . Tytuł wolontariusza gwarantuje obecnie uczniom nie tylko autorytet w grupie rówieśniczej, ale też sprawia, że pomaganie potrzebującym stało się swoistą „modą”. Zaangażowanie Moniki w pracę wolontariatu sprawiło, że od 3 lat regularnie i aktywnie wolontariusze biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych.

  W szkole jest wielu uczniów, którzy we współpracy z fundacją „Dr Clown” organizują wyjścia do szpitala Latawiec w Świdnicy, gdzie bawią się z małymi pacjentami i  z powodzeniem  prowadzą terapię śmiechem. Fundacja współpracuje także z Domem Małego Dziecka w Wałbrzychu oraz ośrodkiem, w którym przebywają dorosłe osoby niepełnosprawne.  Do sukcesów fundacji zaliczyć można akcję Pomoc Powodzianom nie tylko ze względu na konsekwencje prowadzonych działań, ale także z powodu wielkiego zainteresowania i zaangażowania młodych wolontariuszy. Uczennice zebrały zabawki, ubrania, potrzebne materiały i pieniądze dla dzieci ze szkoły podstawowej w Opolnie Zdroju koło Bogatyni.

  Fundacja „Dr Clown” przeprowadza warsztaty i szkolenia dla uczniów, które mają zachęcić potencjalnych kandydatów  i przekazać potrzebną wiedzę do pracy z dziećmi. Wcześniej wspomniana była uczennica naszego liceum Monika Słupek dzięki fundacji „Dr Clown” wzięła udział w dwutygodniowych warsztatach wyjazdowych poświęconych nauce języka migowego. Wyjazdy do szpitali,  domów dziecka, festyny czy Andrzejki to dla wolontariuszy współpracujących z tą fundacją  codzienność- trudna, czasochłonna, ale dająca ogromną satysfakcję.

  Wolontariusze  współpracują także  ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Pomagają  kolegom  w  nauce, bawią się z najmłodszymi. Ta inicjatywa to sposób niesienia pomocy bez potrzeby przebierania się w clowna. Uczniowie tak często, jak tylko mogą, odwiedzają  świetlicę  przy siedzibie stowarzyszenia i spędzają czas z chorymi dziećmi.

  Szkolny Samorząd Uczniowski prowadzony przez Agnieszkę Guziak często podejmuje działania charytatywne takie jak np.: zbiórki żywności we współpracy ze Świdnickim Bankiem Żywności, czy akcja Góra Grosza. Co roku w naszej szkole znajduje się duża liczba osób, które chcą pomagać podczas kwesty organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż czy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

  Tradycją stała się już zabawa choinkowa organizowana dla dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Spotkanie to sprzyja nie tylko budowaniu wzajemnych więzi, ale stwarza także okazję do ofiarowania tego, co mieszkańcom domu najbardziej potrzebne.

  Poza grupą aktywnych wolontariuszy mamy także grupę uczniów, którzy chętnie stają się dawcami krwi.  Nasza szkoła stwarza wiele okazji do pomagania, a uczniowie coraz częściej chcą pomagać. Dowodem na to są np. tegoroczne Stypendia Fundacji Edukacji Międzynarodowej przyznawane za działalność społeczną. Takich stypendiów na terenie województwa przyznano tylko 4 z czego dwa powędrowały do naszej szkoły. Uczennica pierwszej klasy- Dagmara Jagielska oraz uczennica trzeciej klasy – Agata Mikołajczyk zostały wyróżnione spośród wielu osób zgłaszających się do konkursu stypendialnego. Nasi uczniowie nominowani  byli także do tytułu Dolnośląski Wolontariusz Roku 2011. Piotr Parobiec – absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zajął III miejsce wśród grona wolontariuszy z całej Polski i został wyróżniony w czasie  gali „Barwy Wolontariatu”. Nagrodę odebrał w pałacu prezydenckim z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  Współpraca z różnymi środowiskami sprawia, że coraz więcej uczniów znajduje w wolontariacie klucz do samych siebie. Można więc śmiało nazwać III Liceum Ogólnokształcące szkołą, która wyciąga pomocną dłoń do potrzebujących, pozwala wrażliwość artystyczną  przekuć we wrażliwość ogólnoludzką. Młody człowiek, by zrozumieć świat i go współtworzyć, potrzebuje bodźca, a tym najpiękniejszym jest uśmiech przesłany w darze za czas, serce i zrozumienie.

  Poprzedni artykułŚwiąteczna piosenka „Zero Procent i przyjaciele” [VIDEO]
  Następny artykułNagrody za przystrojone domy i balkony [FOTO]