Święty poleca pod poduchę

  0

  Już we wtorek, 6 grudnia, nasze domy odwiedzi wyjątkowy gość. Zostawi koło łóżka prezenty i zniknie:))) Ci, którzy jeszcze nie mają pomysłu na to, co święty powinien przynieść najbliższym, Swidnica24.pl przedstawia subiektywną listę książkowych podarunkową.

  Marek Niedźwiecki „Nie wierzę w życie pozaradiowe”

  Marek Niedźwiecki wyłącza mikrofon i po cichu opuszcza Myśliwiecką. W domu czekają na niego Billie Holiday (na chandrę) i Genesis (w godzinie melancholii). Zaszywa się pośród płyt, w ciepłym szlafroku. Lubi pomyśleć sobie o Australii jak o kochance, do której ucieka od Trójki. Lubi też przestraszyć się przed snem, najlepiej amerykańskim horrorem. Wtedy śpi spokojnie.W życiu poza radiowym lubi być niewidzialny i nieuchwytny. Napisał o tym książkę. Książka jest bogato zilustrowana zdjęciami z prywatnego archiwum Pana Marka Niedźwieckiego.

  Mariusz Zaborek „Życie. Przewodnik praktyczny”

  Przeprowadzanie wywiadów jest sztuką – napisał prof. Michał Głowiński o wywiadach Dariusza Zaborka, laureata Nagrody im. Łopieńskiej za najlepszy wywiad roku 2008. – Zaborek tę sztukę posiadł. I to w stopniu, który sprawia, że inny jego rozmówca, prof. Władysław Bartoszewski uznał swoją rozmowę z nim za „ponadczasową”. Nic bym w niej nie zmienił – dodał Profesor. Rozmówcy Dariusza Zaborka wywodzący się z bardzo różnych światów – wśród nich nieżyjący już krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński, seksuolog Michalina Wisłocka, arcybiskup Józef Życiński czy malarz Franciszek Starowieyski – często mówią mu o swoim życiu więcej, niż sami chcieli by powiedzieć. Intymność relacji między dziennikarzem i jego rozmówcami sprawia, że czytelnik ma szansę zbliżyć się do nich na odległość szeptu. Może usłyszeć i erotyczne wyznania, i głębokie prawdy o bólu, szczęściu, o smaku życia i cenie przetrwania. Bez cienia banału, za to poparte prawdziwym, głębokim życiowym doświadczeniem postaci tak znaczących jak Władysław Bartoszewski, Franciszek Pieczka, Wiesław Chrzanowski czy Jerzy Maksymiuk. A przy tym każdy z opowiedzianych w książce życiorysów jest fascynującą historią, wręcz przygodową powieścią rozpisaną na dialog. Dariusz Zaborek – urodzony w 1963 roku w Lublinie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Józefa Elsnera w Warszawie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1995 związany z „Gazetą Wyborczą”. Drukował też w miesięczniku „Odra”. Wielokrotnie w finale Konkursu Grand Press i Nagrody imienia Barbary N. Łopieńskiej. W roku 2005 – za wywiady z księdzem profesorem Michałem Czajkowskim i doktor Michaliną Wisłocką. W 2006 – za wywiad z profesorem Władysławem Bartoszewskim. W 2007 – za wywiady z profesorem Wiesławem Chrzanowskim i Marią Fołtyn. W 2008 – za wywiady z Anną Polony i Andrzejem Rosiewiczem. W 2009 roku został laureatem tego konkursu na najlepszy wywiad prasowy roku za rozmowę z Bogusławem Kaczyńskim „Ja, Maria Callas”. W roku 2010 w finale za wywiad z Katarzyną Lengren. Jego wywiady z Franciszkiem Pieczką i Jerzym Fedorowiczem znalazły się w miesięczniku „Nowaja Polsza”, a wywiady z profesor Barbarą Skargą i księdzem Janem Twardowskim w podręcznikach szkolnych do języka polskiego. Spis wywiadów: 1. Franciszek Pieczka – Kule świszczą coraz bardziej 2. Michał Głowiński – Amator kwaśnych jabłek 3. Władysław Bartoszewski – Lista Bartoszewskiego 4. Michalina Wisłocka – Sensualistka 5. Arcybiskup Józef Życiński – Wierni maile piszą 6. Zygmunt Kałużyński – Na betonie 7. Magdalena Środa – Ateistka 8. Wiesław Chrzanowski – Wszechpolak 9. Maria Fołtyn – Sprawa erotyczna 10. Bogusław Kaczyński – Ja, Maria Callas 11. Anita Halina Janowska – Mój diabeł stróż 12. Andrzej Jaczewski – Seks nieochrzczony 13. Jerzy Maksymiuk – Dominujący element furii 14. Katarzyna Lengren – Córka ojca Filutka 15. Franciszek Starowieyski – Walę z łokcia 16. Janusz Czapiński – Inna ballada o Januszku

  Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”

  „Cmentarz w Pradze” to powieść intrygująca, wielowątkowa, niepokojąca.  Simonini – główny bohater powieści, to  osobnik stojący w cieniu mechanizmów historii, a zarazem te mechanizmy poruszający. To wcielenie spiskowych teorii  rządzących światem. Umbero Eco lubi znaki o podwójne znaczeniu i fikcję którą miesza z rzeczywistością. Akcja  powieści rozgrywa się w XIX wieku a jej bohaterem jest Simone Simonini, cyniczny fałszerz który świadczy usługi  wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita który nienawidzi również jezuitów, masonów i.. kobiet. Eco opisuje jego  historię odwołując się do najlepszych wzorów XIX wiecznej powieści przygodowej – mamy więc wartką akcję  (fałszerstwa, spiski i zamachy), ciekawą intrygę o zaskakującym rozwiązaniu, a wszystko opowiedziane barwnym,  potoczystym językiem. Cmentarz w Pradze to książka dla każdego!

  George R. R. Martin „Gra o Tron”

  W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi.  Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy  bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na  Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on  sam… Tron objął Robert – najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o  tron.

  Krzysztof Materna i Wojciech Mann „Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami”

  Wojciech Mann i Krzysztof Materna w podróży. Opowiadają o przygodach mrożących krew w żyłach, tragicznych i śmiesznych – jednym tchem. Na przykład o tym, jak zostali potraktowani przez sycylijską mafię, albo o tym, jak otrzymali za przemycone trzy paczki papierosów zawrotną sumę pieniędzy. O psie przyklejonym do podłogi w ramach usług firmy European Decorating, o cłach nałożonych przez nich na holenderskie dywany… Opowiadają tak, że słyszymy absurdalną nutę cyklu Za chwilę dalszy ciąg programu, a także odzywa się w nas nostalgia za czasami, gdy postawienie stopy na pokładzie statku oznaczało otwarcie bram wielkiego świata. Ale PRL-u nie wymazywało z mentalności pasażerów: i płynął „Stefan Batory” w świat, a Polskę w sobie niósł… więc dumał o pokątnym handlu. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że obydwaj autorzy potrafią opowiadać. Że rozśmieszają bez specjalnego wysiłku – także nie. Proszę uwierzyć jeszcze w to, że nie od najmłodszych lat byli światowcami. Zostali nimi nie wiadomo dokładnie kiedy, ale na pewno w trakcie przygód opisanych w książce. Kolejna książka Wojciecha Manna w Znaku po bestsellerowym RockMannie sprzedanym w 145 tys. egzemplarzy! Książka znakomitego duetu, który współtworzył m.in. cykle Za chwilę dalszy ciąg programu, MdM, M kwadrat, a teraz znów pojawił się na ekranie telewizyjnym. Tym razem w pewnej szeroko komentowanej serii reklam.

  Jacek Hugo – Bader ” Biała gorączka”

  „Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć.
  Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów.
  Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon.”

  Mariusz Szczygieł, reporter

  Grzegorz Kasdepke „Romans Palce Lizać”

  Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerów dla dzieci, dokonał tym razem niemożliwego. Napisał  romans, który z równym zainteresowaniem przeczytają dziewczyny i chłopaki, dorośli i dzieci – a zwłaszcza głodomory!  Bowiem jest  to nie tylko historia trzech zakochanych panów w różnym wieku: Felka, taty Felicjana i dziadzia Felusia. „Romans palce lizać” to także książka kucharska. Czytelnicy znajdą tu efektowne, ale i proste w wykonaniu przepisy przyjaciół autora. Chłopaki, pamiętajcie – przez żołądek do serca! Chcecie poderwać dziewczynę? Poczęstujcie ją czymś smacznym. A jeśli dziewczyna poderwać się nie da, to na pociechę pozostaną przygotowane przez Was smakołyki. I przezabawna książka, do której będziecie wracać co chwila!

  Książka przeznaczona dla osób od lat 8 do 108!


  Opisy książek empik.com


  Poprzedni artykułWyjątkowi świdniczanie: Waldemar Pytel
  Następny artykułCzary Penelopy: Zupa z czerwonej soczewicy