Znanenieznane.pl – Śląskie Davos w górskiej dolinie

  2

  Miejscowość posiada nadzwyczajne, znane od XIX w. lecznicze właściwości mikroklimatu. Wizyta w Sokołowsku jest nie tylko zbawienna dla turystycznej duszy, lecz także dla ciała. Nadzwyczajna jest sokołowska gościnność – mieszkańcy potrafią uraczyć gościa domowym obiadem i zaserwować najbardziej tajemnicze historie z czasów świetności wsi.

  W Sokołowsku stosowano z powodzeniem nowatorską metodę natrysków wodnych przywiezioną z Lázně Jeseník w Czechach. Każdy z nas ma w domu pamiątkę po jej wynalazcy – Vincencie Priessnitzu. Któż wyobraża sobie dziś życie bez prysznica?

  W miejscowości na każdym kroku spotkać można detale nadające iście magiczny charakter temu miejscu: ogromne, przypominające zamek, ruiny głównego sanatorium, zwanego przez miejscowych „Grunwaldem”, zdobione domy, kamienne obeliski i tajemnicze budowle parkowe czy maleńką cerkiewkę.

  W latach 50-tych w Sokołowsku mieszkał wybitny polski reżyser filmowy – Krzysztof Kieślowski. Jego ojciec odbywał tu kurację, zaś mały Krzyś chodził do pierwszego w swoim życiu kina. Miejscowi zwykli opowiadać historię o tym, jak mały Kieślowski, którego rodziców nie zawsze stać było na kupno biletu, wchodził podczas projekcji na dach budynku i przez małe okienko pluł z zazdrości na widzów. Do dziś w Sokołowsku można zobaczyć pamiętny budynek dawnego kina „Zdrowie”.

  Historia, legendy

  Sokołowsko nazwane zostało „Śląskim Davos”, choć w rzeczywistości to szwajcarskie Davos, powstałe kilka lat później, czerpało wzorce ze sławnego dolnośląskiego uzdrowiska. W XIX w. do pierwszego w Europie sanatorium, w którym leczono chorych na gruźlicę przyjeżdżali kuracjusze z Polski, Rosji, Szwecji, Holandii a nawet Ameryki Północnej.

  Co można tam robić?

  Sokołowsko jest doskonałą bazą wypadową w okoliczne Góry Suche. Gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych pozwala zaplanować wyprawy na miarę swoich możliwości i chęci.
  W nowoczesnych i praktycznych wiatach turystycznych w Górach Suchych, zbudowanych na wzór norweski, można wypocząć, urządzić ognisko, a nawet zanocować.
  Sokołowsko i Góry Suche są wdzięcznym tematem do fotografowania. Na niemal każdym wzniesieniu znajduje się punkt widokowy (Kostrzyna, Suchawa, Ruprechtický Špičák, Stożek Wielki).
  Miłośnicy dobrych filmów spędzą tu czas aktywnie poszukując pamiątek po sławnym reżyserze i uczestnicząc w spotkaniach filozoficzno-filmowych „Kieślowski w Sokołowsku”.

  Czego nie wolno pominąć?

  Zabytkowa cerkiewka ozdobiona złoconymi ikonami.
  Ruiny sanatorium „Grunwald”, sanatorium Biały Orzeł, Willa Elsa – pamiątki dawnej świetności.
  Ruiny Zamku Radosno.
  Schronisko Andrzejówka w Rybnicy Leśnej.
  Pamiątki po Krzysztofie Kieślowskim.
  Imprezy i wydarzenia

  Narciarski „Bieg Gwarków” w Andrzejówce – styczeń/luty.
  Pod Kyczerą – spotkania mniejszości narodowych – lipiec.
  Międzynarodowe zawody w lotach holowanych w Mieroszowie – wrzesień.
  „Kieślowski w Sokołowsku” – spotkania filozoficzno-filmowe – grudzień.

  Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

  Schronisko Andrzejówka w Rybnicy Leśnej – ośrodek narciarski.
  Ruprechtický Špičák – szczyt z „ażurową” wieża widokową.
  Sztolnie „Osówka” w Głuszycy – podziemne fabryki III Rzeszy.
  Opactwo w Krzeszowie – zabytkowy kompleks pocysterski.
  Zamek Książ – jeden z największych zamków w Polsce.
  Palmiarnia w Lubiechowie – „ogród zimowy” na obrzeżach Wałbrzycha.
  Skalne Miasto „Andrspach” w Czechach – rezerwat skalny z trasami widokowymi.

  ZBLIŻACZ PODRÓŻNICZY

  www.znanenieznane.pl

  Poprzedni artykułCzary Penelopy: Wykwintna kartoflanka
  Następny artykułTkanie życia: Daniel Bukowy