Świdniczanin szefem Domu Maklerskiego PKO BP

  2

  Grzegorza Zawada jest bohaterem cyklu „Twarze biznesu” w  Gazecie Prawnej. W dzisiejszym numerze Magdalena A.Olczak, autorka obszernego artykułu, pisze, że „(…)Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jeszcze do niedawna nie mieścił się w krajowej czołówce. Pod nowym kierownictwem powinien nabrać wiatru w żagle.” A gwarantem rozwoju ma być świdniczanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Od stycznia będzie szefem Domu Maklerskiego PKO BP.

  foto materiały prasowe

  Grzegorz Zawada maturę zdał w 1992 roku. Studia ukończył w  Szkole Głównej Handlowej i zajął się bankowością. Jak czytamy w Gazecie Prawnej, „niewiele brakowało, a Zawada zajmowałby się w życiu czymś zupełnie innym. Początkowo myślał, że zostanie lekarzem, ale kiedy wrócił do Polski po rocznym stypendium w USA, zmienił zdanie. Zainteresował się handlem zagranicznym i postanowił, że będzie studiował ten kierunek na najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju, czyli w Szkole Głównej Handlowej.

  – Reforma SGH, na skutek której słynny wydział handlu zagranicznego zniknął, nieco pokrzyżowała te plany. Postanowiłem jednak być konsekwentny i podjąłem studia na SGH na innym, choć podobnym kierunku, czyli na międzynarodowych stosunkach gospodarczych i politycznych – mówi Zawada. Bankowością zainteresował się dość szybko i postanowił, że właśnie na jej temat napisze magisterium.

  – Pierwszą poważną pracę podjąłem jeszcze podczas studiów, zostając analitykiem inwestycyjnym w jednym z NFI. Do moich zadań należało analizowanie sytuacji finansowej spółek portfelowych funduszu – opowiada Zawada.(…)

  Od 2007 r. był analitykiem zajmującym się sektorem bankowym w londyńskich biurach takich instytucji finansowych, jak Nomura, ABM Amro/RBS czy HSBC. Przygotowywał wtedy raporty nie tylko o spółkach z naszej części Europy, lecz także z Rosji, Bliskiego Wschodu czy Południowej Afryki.

  O tym, że będzie pracował w PKO Banku Polskim, zdecydował częściowo przypadek. Jako analityk banku RBS przyjechał do Warszawy na spotkania z przedstawicielami instytucji finansowych, które analizował. Wtedy spotkał obecnego wiceprezesa PKO Banku Polskiego Jakuba Papierskiego, który zaproponował mu współpracę. (…) Kiedy w lutym obejmował stanowisko szefa działu analiz, dom maklerski monitorował kilkanaście polskich spółek. Nowy szef postawił zwiększyć ich liczbę do 60. Obecnie analitycy z zespołu Zawady są w połowie drogi – przygotowują raporty na temat 30 spółek, w tym 11 z WIG20.”

  Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.

  opr.asz

  Poprzedni artykułUkradł piersi, alkohol i pobił ochronę
  Następny artykułNieczyste zagranie wyeliminowało Bukowego