Świdnicki Imprezownik

  4

  Witam szanownych imprezowiczów po tygodniowej przerwie. Jak nastroje przed Andrzejkowym weekendem? Co prawda to pogańskie święto ma dużo większe znaczenie dla płci pięknej, nie mniej jednak podejrzewam, że panowie nie zostaną całkowicie wykluczeni z uczestnictwa w „rytuałach”. Jak zapewne wiecie „Jędrzejówki”, bo również pod taką nazwą funkcjonuje to „święto”, są wieczorem wróżb i magii, które wypadają w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Początkowo traktowane były niezwykle poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie i w odosobnieniu. Obecnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą osobników obojga płci. Tradycja sięgająca starożytnej Grecji moim zdaniem za kilka lat zupełnie odejdzie w zapomnienie, pozostając jedynie dobrym pretekstem do dobrej zabawy. Wielka szkoda. Nie ma się jednak co rozczulać, tym którzy maja już od A do Z zaplanowany weekend, gratuluję. A tym, którzy nadal borykają się ze sposobem zagospodarowania wolnego, podsunę kilka propozycji. Czy ciekawych zdecydujcie sami.

  ***

  Piątek, 25 listopada

  Nazwa: KF Kinoteka | „Sala samobójców” reż. Jan Komasa

  Miejsce: Świdnica, ul. Franciszkańska 18, Miejska Biblioteka Publiczna im.

  C.K. Norwida

  Godzina: 17:00

  Cena: wstęp wolny

  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkania Klubu Filmowego „Kinoteka”. Seanse filmowe organizowane są w każdy drugi i ostatni piątek miesiąca w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na projekcję może przyjść każda osoba zainteresowana filmem i dyskusją o nim. Uczestnicy spotkań mają wpływ na planowany repertuar Klubu. Dzisiaj projekcja filmu pt.”Sala samobójców” – reż Jan Komasa (2011r). W swoim najnowszym filmie reżyser pokazał próbę zbadania i przede wszystkim zrozumienia najmroczniejszych i najbardziej skrywanych zakątków duszy „Werterów” XXI wieku, wkomponowując ją w realia dzisiejszego świata. Obarczając popkulturę, za zamknięcie, izolację i utratę tego co w życiu najcenniejsze – życia.

  ***

  Nazwa: Wystawa Unikatowych Dodatków

  Miejsce: Świdnica, ul. Kościelna, Baroccafe

  Godzina: 18:00

  Cena: wolny

  Dwie świdnickie artystki Joanna Dorosińska i Elżbieta Dudziak postanowiły powiedzieć nie fast foodowej modzie. W piątkowy wieczór zaprezentują kolekcje unikatowej biżuterii, torebek, nakryć głowy, pasów i innych dodatków. Będzie można dotknąć, przymierzyć oraz wejść w posiadanie jedynych w swoim rodzaju przedmiotów. W niezwykle przyjaznej atmosferze, artystki doradzą jak dobrać kolory i dodatki, by każda z pań poczuła się jak królowa.

  ***

  Nazwa: „KAT & Roman Kostrzewski” | koncert

  Miejsce: Świdnica, ul. Basztowa 2, Klub Baszta

  Godzina: 19:00

  Cena: 35 – 40 zł

  Już dzisiaj w Klubie Baszta zagra jedna trzecia „Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu” – zespół KAT. Zespół powstał w Katowicach na przełomie 1979 i 1980 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka oraz perkusisty Ireneusza Lotha. Jest określany jako prekursor rodzimego heavy i trash metalu. Na przestrzeni lat wypracowali własne charakterystyczne brzmienie inspirowane wczesnymi dokonaniami zespołu Metallica idealnie współgrające z tekstami wieloletniego lidera i wokalisty grupy Romana Kostrzewskiego. Odszedł on z zespołu w 2004 r., nie zmienia to faktu, że na scenie Klubu Baszta zespół wystąpi w niemalże pierwotnym składzie wraz z legendarnym front menem. Dla zachęty jeden z kawałków.

  t

  ***

  Nazwa: Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe | „Klezzmates

  Miejsce: Świdnica, Rynek 43, Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Godzina: 19:00

  Cena: 5 – 10 zł

  Dziś ruszają Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe z udziałem klezmerskiego zespołu z Krakowa o spójnej nazwie Klezzmates. Koncerty odbywać się będą do 27 listopada w ośmiu miastach Dolnego Śląska: Brzegu Dolnym, Jaworze, Legnicy, Oławie, Dusznikach Zdroju, Świdnicy i Jeleniej Górze.

  Klezzmates to zespół tworzony przez pięciu absolwentów  Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół powstał w 2005 roku. Główną inspiracją była wspólna pasja do muzyki klezmerskiej oraz chęć realizacji autorskich kompozycji. Już po kilku miesiącach wspólnej pracy, podczas Festiwalu Nowa Tradycja 2005 organizowanego przez II Program Polskiego Radia, przyznano im Nagrodę Telewizji Polonia. Zespół ma swoim koncie długoletnie doświadczenie sceniczne, nagrania dla radia oraz telewizji. Autorski program zawiera najbardziej charakterystyczne cechy muzyki bałkańskiej i żydowskiej, wzbogaconej elementami klasyki i jazzu – o czym świadczy zdwojone ”z” w nazwie zespołu. Efekt końcowy to ich własna niepowtarzalna wizja muzyki klezmerskiej. Na tegorocznym Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha Klezzmates wystąpi w składzie: Tomek Polak – klarnet, Bartek Staniak – skrzypce, Jarek Wilkosz – kontrabas, Krzysztof Kossowski – perkusja, Marcin Wiercioch – akordeon.

  ***

  Sobota, 26 listopada

  ANDRZEJKI

  – mnóstwo imprez organizowanych na terenie Świdnicy. Kluby, restauracje, puby, domówki, posiadówki, prywatki etc. Każdy znajdzie wśród grona znajomych Andrzeja, bez którego Andrzejki nie będą pełnoprawnie świętowane. Udanej zabawy!

  ***

  Niedziela, 27 listopada

  Ech…ciekawa jestem, jak się bawiliście? Nie wszyscy pewnie już wstali, a jak już to zrobią, ból głowy pewnie odbierze ochotę na cokolwiek. Cóż, takie życie. Bez przyczyny nie ma skutku. Zabawa = ból głowy.

  Nie mam sumienia zanudzać Was propozycjami, bo wiem, że po tak intensywnej sobocie, nie wielu będzie miało siłę zrobić sobie obiad. Tak czy owak życzę udanej i słonecznej niedzieli, no i „lekkiego” poniedziałku.

  Klucze, wosk, buty w dłoń…i do dzieła! Miłego!

  Pozdro, Majka

  Poprzedni artykułRosną lokalne podatki
  Następny artykułKielka: To nie ja zawiniłem [Posłuchaj]