Strona główna Bez kategorii Fajerwerki na finał święta

Fajerwerki na finał święta [FOTO/VIDEO]

14

Kilkaset osób w katedrze, kolejni dołączający w marszu z pochodniami i wreszcie tłum przy pomniku Zwycięstwa. Świdniczanie równie chętnie jak w części sportowo – rozrywkowej, wzięli udział w patriotycznej manifestacji na zakończenie obchodów Święta Niepodległości.  Na finał zachwycił 10-minutowy pokaz sztucznych ogni, który tylko na moment zakłóciło nieprzewidziane zdarzenie. Zamiast poszybować w niebo, jedna z rac zapaliła papierowe osłony części fajerwerków. Strażacy szybko zażegnali niebezpieczeństwo pożaru.

– Jestem dumna, że w moim rodzinnym mieście mogę w taki sposób świętować 93. rocznicę odzyskania przez mój kraj niepodległości – wzruszenia nie kryła pani Anna, która warz z mężem i dziećmi brała udział we wszystkich wydarzeniach. – Obawiałam się po obejrzeniu relacji z zamieszek w Warszawie, że i u nas może dojść do jakichś przykrych sytuacji, ale na szczęście było wspaniale.

Popołudniowa część obchodów rozpoczęła się po 16.00 od złożenia wieńców w Miejscu Pamięci przy ulicy Słowiańskiej. O 17.00 mszę za Ojczyznę w świdnickiej katedrze odprawił biskup Ignacy Dec. Posłuchaj fragmentu kazania:

kazanie_biskupIgnacy

Na zakończenie nabożeństwa biskup poinformował, że diecezja świdnicka będzie prawdopodobnie pierwszą, której patronem zostanie bł. Jan Paweł II.

Po mszy św. z placu przed katedrą wyruszył prowadzony przez świdnickich harcerzy  marsz z pochodniami, w którym uczestniczyli obok mieszkańców przedstawiciele parlamentu, władz miasta i powiatu. Nie zabrakło pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i służb mundurowych. Uroczystość przed pomnikiem poprowadził harcmistrz Piotr Pamuła, a o nowej dyskusji o patriotyzmie mówił prezydent Wojciech Murdzek. Nawiązał do kontrowersji wokół strojów polskiej reprezentacji w piłce nożnej. – Ten orzełek na koszulkach, a raczej jego brak,  zachęca nas do rozmowy o naszej postawie wobec symboli narodowych i naszym współczesnym rozumieniu patriotyzmu.

Uroczystość wzbogacił montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury. Nie zabrakło pokazu tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i wieńce. Na zakończenie nie tylko zgromadzeni na placu, ale i wielu mieszkańców, którzy zostali w domach,  podziwiało imponujący pokaz fajerwerków.

Dziś zapraszamy do obejrzenia krótkiego fragmentu nagrania z pokazu sztucznych ogni, jutro więcej w obszernej relacji filmowej z obchodów Święta Niepodległości w Świdnicy.

asz/foto Tomasz Pietrzyk

Poprzedni artykułHistorycznie na Rynku [FOTO]
Następny artykułNieuczciwe praktyki rynkowe