2,5 km nowej nawierzchni

  1

  Ponad 1,4 mln zł wydał powiat na remonty dwóch odcinków dróg powiatowych od miejscowości Wiry do granicy powiatu oraz na trasie Wiry – Mysłaków. Dzisiaj odbyły się odbiory wyremontowanych nawierzchni. Były to najbardziej zniszczone przez ubiegłoroczną powódź odcinki dróg powiatowych. Na ich remont Powiat Świdnicki pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  Wyremontowana droga to spory odcinek o długości 2,550 km. Zanim położono warstwę wierzchnią drogi, została ona porządnie wzmocniona mieszanką mineralno-cementową o grubości 32 cm. Oprócz wzmocnienia droga została także na całej trasie całkowicie odwodniona.

  – Zakres remontu był spory. Wiązało się to z tym, że ubiegłoroczna powódź zupełnie oba odcinki zniszczyła. Pojawiły się liczne spękania, korpus drogi został rozmyty i dlatego musieliśmy wykonać nową podbudowę i odwodnić teren poprzez m.in. ścinkę i uzupełnienie poboczy, odmulenie rowów przydrożnych oraz wyprofilowanie skarp w ciągu drogi– wyjaśnia Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

  Remont obu odcinków drogi wykonany został przez firmę Heilit+Woerner Budowlana sp. z o.o. z Wysokiej pod Wrocławiem, która wygrała przetarg na realizację tego zadania. Nową trasę chwalą zarówno władze gminy Marcinowice, na terenie której trasa przebiega, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz jej użytkownicy.

  – Przejeżdżam tą trasą codziennie i obserwowałem, jak prace postępują. Droga była mocno zniszczona po ubiegłorocznej powodzi, a teraz można nią przejechać bez obawy o swoje auto. Wcześniej były przypadki, że przejeżdżający tym odcinkiem sprzęt rolniczy wręcz ulegał zniszczeniu. Dzisiaj spokojnie możemy jeździć tą drogą i mamy zapewnienie, że technologia jej wykonania pozwala na użytkowanie obu odcinków przez ciężki sprzęt rolniczy czy samochody ciężarowe przez wiele lat – cieszył się sołtys Wir Stanisław Czykieta.

  Z nowej drogi cieszą się także jej zarządcy, dla których wygląd drogi stanowiącej wjazd na teren Powiatu Świdnickiego jest bardzo ważny.

  – Od dzisiaj droga będzie stanowiła dobrą wizytówkę dla odwiedzających miasto gości, turystów, ale także przejeżdżających nią mieszkańców gminy i powiatu. Oprócz komfortu jazdy poprawiło się także tak ważne bezpieczeństwo przejazdu całą trasą – mówiła podczas odbioru Sabina Cebula z zarządu powiatu, odpowiedzialna za drogi powiatowe.

  Koszt robót na tym odcinku wyniósł 1.440.619,20 zł, z czego znaczna część środków (1.384.000) została pozyskana z Funduszu Usuwania Klęsk Żywiołowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozostała kwota pochodzi z budżetu powiatu.

  Monika Żmijewska

  Starostwo Powiatowe w Świdnicy

  Poprzedni artykułCoraz więcej tonerów dla Maćka
  Następny artykułSkorzystaj z bezpłatnej tomografii