Wyjątkowy koncert w Świdnicy

  0

  Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z trzech miejsc na Dolnym Śląsku, gdzie wystąpi chór i orkiestra kameralna Blankenese z Hamburga. Koncert pod tytułem: „Magnificaty na przełomie trzech stuleci” zaplanowano na dzisiejszy wieczór. Wstęp na koncert jest wolny.

  Blankenese?

  Mieszkańcy Hamburga bez zastanowienia odpowiedzą, że to dzielnica miasta, która powstała z małej wioski nad Łabą. Ale może to być także nazwa stacji kolejowej, hotelu, kawiarni, a nawet więcej… Miejscowe gimnazjum oraz szkolny chór i orkiestra nazywają się również Blankenese.

  Początki muzyki w Blankenese…

  Założycielem chóru Blankenese z Hamburga jest Dieter von Sachs, pianista i dyrygent oraz nauczyciel muzyki. Jeszcze w gimnazjum trzykrotnie zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu „Młodzież muzykuje”, więc doskonale wie, jak zachęcić uzdolnionych muzycznie młodych ludzi do dalszego rozwoju.

  Pół na pół

  W chórze Blankenese śpiewa sto dziesięć osób. To obecni oraz byli uczniowie hamburskiego gimnazjum, ich rodzice i nauczyciele. Proporcje w zespole układają się „pół na pół” – jedna połowa chóru to młodzież, druga – dorośli. Ta idealna mieszanka młodzieńczych i dojrzałych głosów sprawia, że wykonywane utwory nabierają ciekawego i niepowtarzalnego brzmienia.

  Solistami w Blankenese są nie tylko członkowie chóru, ale też gościnnie zapraszani muzycy. Podczas koncertów w Jeleniej Górze, Świdnicy i Wrocławiu wśród solistów usłyszymy:

  Johanna Mohr, sopran

  Jasmin Ürer, alt

  Renanto Kroll, tenor

  Joachim Kruse, bas

  prof. Igor Cecocho, pierwsza trąbka

  Mistrz i adept

  W trasę koncertową po Polsce z Chórem Blankenese wyjedzie orkiestra kameralna pod tą samą nazwą – Blankenese. Jej członkowie to zarówno najzdolniejsi instrumentaliści, na co dzień grający w szkolnym zespole, jak i muzycy znanej hamburskiej kapeli Haydna. Jak zgodnie twierdzą, koncerty w takim składzie są korzystne dla obu stron. Młodzi adepci muzyki zyskują doświadczenie zawodowe, zaś stale koncertujący muzycy nie popadają w muzyczną rutynę. Dotychczas koncertowali w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i na Malcie, przed polską publicznością wystąpią po raz pierwszy.

  Magnificat w ujęciu trzech mistrzów

  Repertuar chóru obejmuje zarówno muzykę sakralną, jak i świecką. Podczas koncertów w trzech dolnośląskich kościołach usłyszymy magnificaty, czyli pieśni o tematyce biblijnej. Będą to utwory trzech kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, jego syna – Carla Philippa Emanuela Bacha oraz współcześnie tworzącego Johna Ruttera.

  Dlaczego?

  Żeby razem: starsi i młodsi, profesjonaliści i amatorzy, mogli oczarować publiczność muzyką, pasją, radością. A także, aby pomóc wyposażyć oddział pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J Gromkowskiego we Wrocławiu. Po koncercie 6 października 2011 r. w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu odbędzie się zbiórka pieniędzy. Z zebranych w ten sposób funduszy będzie można zakupić niezbędny do prawidłowego funkcjonowania drobny sprzęt medyczny (pompy infuzyjne, spirometry) oraz gry i zabawki dla dzieci.

  Jelenia Góra, Świdnica, Wrocław

  03.10. 2011 godz. 18.00 – Kościół Garnizonowy w Jeleniej Górze, ul. 1-go Maja 45

  05.10. 2011 godz. 18.00 – Kościół Pokoju w Świdnicy, plac Pokoju 6

  06.10.2011 godz. 18.00 – Kościół Marii Magdaleny we Wrocławiu, ul. Szewska 10

  Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

  Poprzedni artykułPasja, która upiększa miasto
  Następny artykułOrlik otwarty