Centrum w sercu miasta [VIDEO]

  7

  – Jesteście w sercu miasta. Macie widok z okien jak z najlepszego apartamentowca. Potencjał startowy jest ogromny, wierzę głęboko, że wykorzystacie to bardzo dobrze – mówił Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego na otwarciu Sudeckiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

  Od dziś, 3 października budynek przy ul. Długiej 33 jest siedzibą Sudeckiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. W uroczystej inauguracji SCOP oprócz marszałka województwa, Rafała Jurkowlańca i rzecznika praw dziecka, Marka Michalaka uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu.

  W świeżo przebudowanym budynku, pracę rozpocznie wkrótce kilkadziesiąt świdnickich organizacji, które działają na rzecz mieszkańców. Dzień po uroczystej inauguracji organizacje rozpoczynają przeprowadzkę. Centrum prowadzi Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorców Dolnego Śląska. Uruchomienie i zarządzanie centrum miasto powierzyło tej instytucji na 3 lata. Za realizację centrum dla organizacji pozarządowych Świdnica otrzymała  w ubiegłym tygodniu nagrodę – „Samorządu Równych Szans 2011”.

  Postaraliśmy się, żeby budynek jak najlepiej służył organizacjom pozarządowych. Jest gruntownie odnowiony i przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale tu nie chodzi tylko o dach nad głową. Najważniejsze, by w tym miejscu były bardzo dobre relacje międzyludzkie i rodziły się dobre pomysły. Jeśli tak będzie, to Świdnica znów będzie miejscem, które pięknie się wyróżnia – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  [photospace]

  ***

  Przebudowa budynku przy ul. Długiej 33 rozpoczęła się w lipcu 2010 r. Prace zakończono z końcem sierpnia 2011 r. W tym czasie budynek przeszedł generalny remont łącznie z wymianą dachu, stropów i schodów. Podjazd i winda sprawiają, że jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą trzypiętrowych budynków – budynku głównego i oficyny. Wartość zadania to 5,5 mln zł, z czego 2,6 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych. Prace przeprowadziła Firma Architektoniczno-Budowlana Restauracji Zabytków „ARCHITEKTON” z Głogowa.

  Po przebudowie cały budynek przeznaczony został na potrzeby organizacji pozarządowych. Mają one do dyspozycji biura, sale szkoleniowe z zapleczem socjalny na każdym piętrze, w tym specjalistyczne (gabinet lekarski, sala warsztatów plastycznych). Na miejscu zlokalizowano również salę wielofunkcyjną (wewnętrznie dzieloną) dla ponad 70 osób wraz z zapleczem.

  W nowej siedzibie organizacje będą więc miały zapewnione bardzo dobrze przygotowane miejsce do prowadzenia działalności i spotkań, a także niezbędny sprzęt, w tym komputerowy. Będą mogły skorzystać z obsługi sekretariatu, doradztwa prawnego, szkoleń.

  ***

  Centrum dla organizacji w liczbach:

  • powierzchnia całkowita budynku – 2146,65 m2,

  • powierzchnia kondygnacji – 1609,48 m2,

  • kubatura – 7616,69 m3,

  • wysokość budynku – 15,84 m,

  • sekretariat – 1 szt.

  • sale szkoleń, pomieszczenia biurowe – 26 szt.

  • sale służące za zaplecze – 7 szt.

  • pomieszczenia porządkowe, gospodarcze – 8 szt.

  • aneks gościnny dla wykładowców – 1 szt.

  • gabinet konsultacji lekarskich – 1 szt.

  Poprzedni artykułPopłynęli po medale
  Następny artykułDebata przed kamerami Swidnica24.pl [VIDEO]