Stu ogrodników w zabytkowym parku

  0

  Prawie 100 osób z Polski i Niemiec uczestniczyło w  niecodziennych warsztatach Morawie koło Strzegomia. „Ogrodnicy” przez dwa dni nie szczędzili sił, by przynajmniej częściowo przywrócić plask parkowi przy pałacu, w którym obecnie mieści się Fundacja św. Jadwigi.

  Prace koordynował emerytowany kierownik Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau, specjalista z wieloletnim doświadczeniem,  Ekkehrad Brucksch. Wśród uczestników silną grupę stanowili uczniowie z Technikum Architektury Krajobrazu z Bolkowa, którzy zajęli się porządkowaniem ruin kaplicy parkowej i terenu wokół niej. Również Szkoła Podstawowa w Zastrużu wsparła warsztaty kilkoma pracowitymi ochotnikami. W zgranych grupach działali też rodzice dzieci z przedszkola w Morawie oraz reprezentacja z Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau.  Ramię w ramię bez względu na różnice wiekowe (rozpiętość około 70 lat!) oraz narodowość, pracowali w pocie czoła uczestnicy z Polski i Niemiec.

  Przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować bez wsparcia władz miasta Strzegomia oraz powiatu świdnickiego, które bezpłatnie  udostępniły specjalistyczne maszyny, niezbędne do wykonania prac w parku. Ważny wkład w wykonanie specjalistycznych zadań wniosła firma  Romana Kwiecińskiego „Pielęgnacja Drzew. Ogrody“. Pracownicy bez trudu realizowali skomplikowane prace i wykazywali się ogromnym doświadczeniem, zwłaszcza przy wycince drzew.

  Oprócz prac praktycznych uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o Via Sacra, polsko-niemiecko-czeskim szlaku zabytków sakralnych, przebiegającym niedaleko Morawy. Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury zachwycił słuchaczy opowiadając o historii i architekturze Bazyliki Mniejszej, która prawdopodobnie zostanie niebawem przyjęta do Via Sacra.

  Warsztaty zakończyły się wspólnymi tańcami przy dźwiękach kapeli ludowej. Warto wykorzystać ostatnie słoneczne dni tej jesieni i wybrać się do Morawy na pyszne ciasto i kawę serwowaną w pałacu oraz spacer po wspaniale prezentującym się obecnie parku. Warsztaty w Morawie zorganizowano w ramach projektu „Bez Granic. Odkrywamy i chronimy krajobraz kulturowy Górnych Łużyc i Dolnego Śląska.“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa”

  Anita Schwitalla

  [photospace]

  Poprzedni artykułPieszy na celowniku
  Następny artykułBusem przez 312 stron