W 2013 pojedziemy obwodnicą

  16

  – A dokładnie 7 lipca 2013 roku – zapowiedziała podczas uroczystości symbolicznego wbicia pierwszej łopaty w plac budowy Joanna Juszczyk, zastępca dyrektora Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. – Choć rodziła się w bólach, wreszcie staje się realna – o budowie trasy zgodnie jak nigdy mówili Zbigniew Szczygieł, radny Sejmiku Dolnośląskiego, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i wicestarosta Alicja Synowska.

  Nieco ponad 3 km dwupasmowa droga będzie włączała się przez ronda w drogę krajową nr 35 w Słotwinie i z drugiej strony – w budowany przez powiat tzw. łącznik autostradowy. Dlaczego dwie jezdnie w jednym kierunku? – Pierwotne plany zakładały, że i „łącznik”, i 35 będą szersze – wyjaśnia wicedyrektor DSDiK. – My po prostu pozostaliśmy przy pierwotnych założeniach.

  Budowa zaledwie 3 km potrwa prawie 2 lata. Dlaczego taki odległy termin? – Przede wszystkim z tego powodu, ze wykonawca będzie miał do realnego wykorzystania 2 ciepłe sezony, poza tym data końcowa jest jednoznaczna z uzyskaniem wszystkich odbiorów. Kierowcy mają tędy pojechać 7 lipca 2013 roku. Droga ma odciążyć Świdnicę przede wszystkim od ruchu dużych pojazdów.

  Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Kędzierzyna-Koźla, które niedawno wybudowało obwodnicę Gniewkowa. Wartość prac budowlanych to 23 miliony 272 tysiące złotych.

  Prezydent Świdnicy przypomniał także o trwających od lat staraniach, dotyczących budowy kolejnej nitki obwodnicy miasta, która pozwoliłaby całkowicie wyprowadzić ciężki ruch ze Świdnicy. Na razie jednak żadne obietnice ze strony województwa nie padły.

  asz

  [photospace]