Świdnicki Imprezownik

  0

  Uwaga, uwaga „imprezowicze” wszelkiej maści! Każdy nadchodzący weekend to nowe możliwości, nowy odpoczynek, ale przede wszystkim nowe i świeże propozycje rozrywkowe. Mam nadzieję, że korzystacie ze starannie wyselekcjonowanych przeze mnie imprez oraz, że wniosłam odrobinę rozrywki do Waszego wolnego czasu.

  W piątek 23 września po raz kolejny w Świdnicy rozpoczęło się święto fotografii. XXIV Dni Fotografii to szansa na spotkanie z fotografią z czesko – polskiego pogranicza i spróbowanie własnych sił w uchwyceniu obiektywem ciekawych tematów. W sobotę rusza Fotomaraton. W ciągu 12 godzin fotografowie będą mieli do zrealizowania 12 tematów.

  Warto także – już dzisiaj – wybrać się na wernisaż wystawy pokonkursowej Zestaw 2011. Po raz kolejny w dziale fotografii reportażowej, wyróżniony został lwowianin Yuri Dyachyshyn. Jego prace to świeże spojrzenie na współczesną Ukrainę. Ciekawą pozycją w jego twórczości jest fotoreportaż z Amsterdamu, który pokazuję najbardziej znaną liberalną stolicę Europy w nieco ironiczny sposób. W piątek zaprezentuje się także znany miłośnikom fotografii Ctibor Košťal. Jego wystawa pt. „Fragmenty” przedstawia świat, który składa się z małych rzeczy. Normalnych rzeczy, które w życiu codziennym nie zawsze się zauważa. Wystarczy po prostu zatrzymać się lub nieco zwolnić i rozejrzeć. Tego samego dnia przed godziną 20:00 zaplanowano spotkanie z osobistym fotografem Vaclava Havla, dokumentalistą wydarzeń w Czechosłowacji z roku 1968 Bohdanem Holomíčkiem. Szczegółowy, piątkowy program obchodów XXIV Dni Fotografii wygląda zatem bardzo zachęcająco.

  PROGRAM DNI FOTOGRAFII

  23 września, piątek

  Godzina 18:00 – wernisaż pokonkursowej wystawy ”XVIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFII -ZESTAW -ŚWIDNICA 2011” Miejska Biblioteka Publiczna, Franciszkańska 18.

  Godzina 18:30 – Ctibor Košťal wernisaż wystawy ”Fragmenty” oraz prezentacja autorska Miejska Biblioteka Publiczna, Franciszkańska 18.

  Godzina 19:30 – Bohdan Holomíček – prezentacja autorska Miejska Biblioteka Publiczna, Franciszkańska 18.

  • Sobota, 24 września, to oficjalny start Fotomaratonu. Pierwsze tematy zostaną przedstawione uczestnikom punktualnie o godzinie 10:00. W tym roku Dni Fotografii wesprze silna ekipa zza południowo-zachodniej granicy. Rywalizacja zapowiada się zatem zacięta. Dokładny program na sobotę:

  24 września, sobota

  Godzina 10:00 – start ”XX FOTOMARATONU ŚWIDNICKIEGO 2011 ” Klub ”Bolko”, plac Grunwaldzki 11

  Godzina 17:00 – Jiří Havel – ”Karkonosze- retrospekcja” wernisaż wystawy oraz spotkanie z autorem Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37

  Godzina 19:00 – Aleš Formánek- wernisaż wystawy “Kolíčkoví lidé” 2007/11 oraz prezentacja autorska

  Klub ”Bolko”, plac Grunwaldzki 11

  Godzina 20:30 -22.00 – PREZENTACJE UCZESTNIKÓW XXIV DNI FOTOGRAFII – ŚWIDNICA 2011 Klub ”Bolko”, plac Grunwaldzki 11

  Godzina 22:00 – meta ”XX FOTOMARATONU ŚWIDNICKIEGO 2011” Klub ”Bolko”, plac Grunwaldzki 11

  • Niedziela będzie podsumowaniem dwudniowych zmagań z aparatem. W samo południe na świdnickim rynku w budynku teatru wręczone zostaną nagrody XX Fotomaratonu Świdnickiego 2011. Główną nagrodą jest 3000 zł, więc wszystkich zdolnych zachęcam do wzięcia udziału. Warto wspomnieć, że imprezą towarzyszącą będzie trwający w tym samym czasie I Fotomaraton Trutnov 2011.

  ***

  Mowa już o niedzieli, a nie dokończyliśmy przeglądu na sobotę. Cofnijmy się zatem do imprez przewidzianych na 24 września. Zapraszam na jubileusz jednego z najsłynniejszych i najlepiej zachowanych świdnickich zabytków. 10 rocznica wpisania ewangelicko-augsburskiego Kościoła Pokoju na listę zabytków UNESCO stała się pretekstem do przygotowania ciekawej oferty kulturalnej.

  Program wydarzeń:

  24 września 2011 roku

  Teatr Miejski

  18.00 – kolaudacja wieńcząca warsztaty filmowe w ramach artystycznego lata na placu Pokoju; prezentacja 3 etiud filmowych zainspirowanych Kościołem Pokoju w jubileuszowym roku wpisu na listę UNESCO;

  19.00 – spektakl pt. „Jonasz” w reżyserii Anny Wieczór-Bluszcz, występuje Tadeusz Ratuszniak

  Kościół Pokoju

  20.30- Muzyka nocą – koncert organowy w wykonaniu Marcina Armańskiego

  25 września 2011 roku

  Kościół Pokoju

  10.00 – dziękczynne nabożeństwo, uroczyste kazanie: ks. biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce

  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

  ***

  Kolejna propozycja to coś, czego jeszcze nie było. Po raz pierwszy na terenie miasta rozegrane zostaną Mistrzostwa w dorosłe piłkarzyki. Finał rozegrany zostanie w sobotę, 24 września, w Pubie Fosa, przy pl. św. Małgorzaty, oczywiście w Świdnicy. Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych, którzy w piątek 23 września zgłoszą swoje kilkuosobowe drużyny. Zapisy przyjmowane będą w Pubie Fosa w godzinach 16:30 – 19:30. Impreza zacznie się w najbliższą sobotę o godzinie 15.00, a rozdanie pucharów, gdyż w takim systemie odbędzie się turniej, o godzinie 20:30. Ale zanim rozpocznie się gra, warto wybrać się na sprzątanie fleszy nowomłyńskiej czy biegi:

  24 września (sobota)

  • Godz. 9.00 – Bieg patrolowy „Śladami Mieczysława Kozara – Słobódzkiego”. Miejsce – teren miasta i Młodzieżowego Domu Kultury, ul. Nauczycielska 2. Organizator – Młodzieżowy Dom Kultury.

  • Sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej –  Zbiórka o godz. 10.00 – ul. Śląska przy wejściu na kemping. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich, którzy nie boją się lekkiego wysiłku, szczególnie do młodzieży i uczestników konkursu „Miejskie Trasy Turystyczne Citywalk 2011”, którzy za udział w sprzątaniu otrzymają dodatkowe punkty konkursowe. Na zakończenie akcji o godz. 14.00 każdy uczestnik otrzyma pamiątkową monetę kolekcjonerską 1/3 talara z wizerunkiem twórcy Twierdzy Świdnickiej – Fryderyka II Wielkiego. Organizatorzy zapewniają sprzęt niezbędny do sprzątania oraz posiłek.

  • Akcja organizowana jest w ramach projektu pn. „Dotknij historii – rocznice, flesze, numizmaty”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy Granice”.

  Festyn kończący Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień Bez Samochodu

  • Godz. 13.00 – 15.00 – Bezpłatne znakowanie rowerów przez świdnicką policję (pl. św. Małgorzaty, obok Fosy).

  • 15.00 – 18.30  – Mistrzostwa Świdnicy w dorosłe piłkarzyki o Puchar Prezydenta Miasta Świdnicy,

  18.30 – 19.30  – Nagrody w konkursach i zawodach z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia Bez Samochodu, m.in.: – wręczenie Pucharu Przechodniego Grand Prix Regat „Książęcy Szkwał”, rozdanie nagród w konkursie „Miejskie Trasy Turystyczne Citywalk 2011”, wręczenie nagród zwycięzcom Mistrzostw Świdnicy w Dorosłe Piłkarzyki.

  19.30 – 20.30  – Koncert zespołu „Zero Procent”

  Świdniczanie, przybywajcie tłumnie, gramy bez względu na pogodę, a dobrej zabawy na pewno nie zabraknie!

  ***

  Spragnionym wyzwań intelektualnych sugeruję wzięcie udziału w VI Dyktandzie Świdnickim. Bakłażany, jarmuże i skorzonera to niektóre ze słów, z którymi musieli zmierzyć się ubiegłoroczni uczestnicy dyktanda. Mimo przeszkód, jakie stawia przed nami jeżyk ojczysty, warto spróbować i powalczyć o cenne nagrody. W tym roku główną nagrodą jest nowoczesna lodówko – zamrażarka firmy Whirpool. Dyktando rozpocznie się o godzinie 10:00, w sobotę 24 września w budynku przy ulicy Franciszkańskiej 7. Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń, zatem do dzieła, telefony w dłoń. Numer kontaktowy 664 186 313. Szczegóły oraz regulamin dyktanda znajdziecie klikając na poniższy link.

  http://swidnica24.pl/wydarzenia/swidnica/napisz-bezblednie-i-wygraj-lodowke/

  ***

  Na niedzielny relaks proponuję podążenie „tropem” bardziej wyszukanych atrakcji i wzięcie udziału w „Klasyce dla Młodych”. Jest to cykl audycji organizowanych przez, znajdującą się w odległości ok. 20 km od Świdnicy Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu. Cykl audycji muzycznych to forma obcowania z muzyką klasyczną. Muzycy filharmonii każdego miesiąca odwiedzą ośrodku kultury w rejonie wałbrzyskim prezentując nowy repertuar. Zasadniczym celem spotkań jest nauka rozumienia i słuchania muzyki klasycznej, poprzez poznanie podstawowych elementów muzyki. Programy tych koncertów obejmować będą rozmaite gatunki i formy muzyczne. Sądzę, że dla niejednego melomana koszt 10 zł nie będzie odstraszający. Zachęcam zatem miłośników muzyki do poszerzenia horyzontów.

  ***

  Na koniec coś dla fanów kina. Propozycja dla wszystkich stęsknionych za starymi klimatami, chociażby ze względu na, można by rzec, zabytkowy już budynek świdnickiego kina Gdynia. Mieści się ono w Świdnicy przy ul. Zygmuntowskiej i jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstało w roku 1921 i działa nieprzerwanie już blisko 90 lat, w dalszym ciągu serwując nam hity kinowe. W nadchodzący weekend znajdzie cos dla młodszego widza – o godzinie 17:00 „Auta 2”. Dla starszego proponuję ekranizację przygód jednego z najpopularniejszych herosów kina „Conana Barbarzyńcy”. Ceny biletów na wszystkie projekcje są stałe: dla młodzieży jest to koszt 13 zł, a dla dorosłych 15 zł. Warto czasami wstąpić w progi kina Gdynia, do czego gorąco zachęca

  Melomanka i kinomanka Maja Jasnos