Rozliczą posłów za ustawę antyaborcyjną

  16

  Ostatniego dnia sierpnia w Sejmie przepadł obywatelski projekt tzw. ustawy antyaborcyjnej. Zabrakło tylko 6 głosów do sukcesu. Teraz Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej i Fundacja PRO będą rozliczać posłów. Do akcji włączają się także świdniccy członkowie Komitetu, którzy aktywnie uczestniczyli w zbiórce podpisów pod projektem.

  Pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw podpisało się 570 tys. ludzi. 25 tysięcy podpisów zebrano w kościołach diecezji świdnickiej. Zamysł zakładał całkowity zakaz aborcji. Złożenie projektu w Sejmie poprzedzone było szeroka kampanią, prowadzoną także wśród parlamentarzystów. Teraz trwa kolejna. Posłowie, którzy głosowali za ustawą (w rzeczywistości przeciwko wnioskowi klubu SLD o odrzucenie projektu), będą nagradzani specjalnymi certyfikatami. W Internecie rozpowszechniane są informacje o tym, kto jak głosował, albo czy pojawił się na głosowaniu. –Chcemy przed wyborami wyraźnie wskazać, kto jest za życiem, a kto przeciw  – mówi Paweł Gąsior ze Świdnicy. Ani komitet, ani Fundacja PRO nie składają broni. – Projekt ustawy może wrócić pod obrady w nowej kadencji Sejmu – dodaje Gąsior. – Wystarczy, że złoży go 15 posłów. My zabiegamy już teraz o poparcie wśród przyszłych parlamentarzystów, a raczej o wyłonienie w wyborach takich, którzy jasno się zdeklarują za naszym projektem.

  Niewykluczone, że obok nagradzania pojawi się także piętnowanie tych posłów, którzy w sierpniu głosowali na nie lub zabrakło ich na sali plenarnej. Na celowniku jest zwłaszcza 10 posłów Prawa i Sprawiedliwości, których 31 sierpnia nie było w Sejmie, a których glosy mogły mieć decydujące znaczenie. Wśród nich jest poseł Anna Zalewska z okręgu wałbrzyskiego.

  Przeciwko wnioskowi o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej z 8 parlamentarzystów okręgu wałbrzyskiego głosowało 2 – Izabela Katarzyna Mrzygłocka z PO i Waldemar Wiązowski z PiS.

  W Świdnicy i okolicach planowana jest szersza kampania. Szczegóły w przyszłym tygodniu.

  Poprzedni artykułPO: parkingi, chodniki i park linowy
  Następny artykułŚwidnicki Imprezownik