Przetarg na budowę aquaparku unieważniony

  15

  Procedura wyłonienia wykonawcy rozpoczyna się od początku. – Harmonogram prac ulegnie zmianom, natomiast niepodważalny jest termin zakończenia budowy, czyli koniec 2013 roku – zapewnia Ryszard Wawryniewicz, prezes spółki „Inwestycje Świdnickie”. Firma Skanska odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej od trybu przetargu i wygrała. Konieczne jest ogłoszenie nowego przetargu.

  Chcieliśmy zastosować takie procedury, które nie będą się opierały wyłącznie na cenie – tłumaczy Ryszard Wawryniewicz. Zamiast tradycyjnego przetargu spółka ogłosiła dialog konkurencyjny. –  Kryteria w takim przypadku to nie tylko dobra cena, ale też koszty eksploatacji i m. in. warunki gwarancji . To walczące o wykonawstwo firmy miały także przedstawić szczegóły np. dotyczące rozwiązań technicznych i użytych materiałów.

  Spółka „Inwestycje Świdnickie” mogłaby się odwołać od decyzji KIO do sądu, ale tego nie zrobi. – To nie jest kwestia czasu, bo proces trwałby najwyżej miesiąc, ale kosztów postępowania. Musielibyśmy wydać kilka milionów złotych – wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz. Zostanie więc przygotowany tradycyjny przetarg. Na jego ogłoszenie trzeba poczekać nawet do 2 miesięcy. Nie ma także gwarancji, że uczestnicy przetargu nie oprotestują jego wyników. – Na razie nie ma powodów do niepokoju, choć oczywiście nie ma mowy o rozpoczęciu budowy w tym roku. Realny termin to wiosna 2012 – dodaje prezes spółki „Inwestycje Świdnickie”. – Martwić się będę wtedy, gdy wykonawcy nie uda się wyłonić do lutego. Do tej pory zapytania złożyło 5 firm.

  Świdnicki pomysł dialogu konkurencyjnego był odpowiedzią na dyskusję o sposobie wyłaniania wykonawców. Walczące o umowy firmy coraz agresywniej obniżają ceny i dochodzi do takich sytuacji, jak w przypadku budowy autostrady A2 przez chińskie konsorcjum.

  Jaki będzie świdnicki aquapark?

  •        powierzchnia zabudowy – 11 000 m2;

  •        kubatura – 43 000 m3;

  •        powierzchnia zabudowy basenu – 4 806 m2;

  •        powierzchnia lustra wody – 515 m2.

  W ramach inwestycji zaplanowano budowę m. in.:

  •        basenu rekreacyjnego;

  •        basenu sportowego;

  •        basenu do nurkowania;

  •        zespołu pomieszczeń fitness i siłowni;

  •        baru z zespołem kręgielni;

  •        pomieszczeń odnowy biologicznej;

  Obiekt będzie miał trzy kondygnacje o zwartej bryle z dachami o różnej wysokości. Ma być gotowy w 2013 roku (przyp. red.).

  Kredyt na inwestycję kwotą 84 milionów złotych poręczyło miasto.

  asz

  Poprzedni artykuł100-letni kołowrotek
  Następny artykułSukces modelarzy z MDK Świdnica