Matylda Damięcka i młodzi dramaturdzy

  0

  Po wakacyjnej przerwie rusza Alchemia Teatralna. Na otwarcie – spektakle na podstawie dramatów młodych świdniczan, nagrodzonych w czerwcowym konkursie,  i spotkanie z Matyldą Damięcką.

  Pokazy nagrodzonych dramatów:

  „Uczucia wybrane” Ady Woźniak i „Szczęście” Adriana Holeckiego

  w reż. Tomka Dajewskiego i Julka Chrząstowskiego

  w wykonaniu grup warsztatowych projektu „Alchemia Teatralna”

  Data 19.09.2011

  Godz.18.00

  Miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury, sala teatralna, Rynek 43

  Autorzy o swoich dziełach:

  „Uczucia wybrane” hołdują prostej treści i klasycznemu motywowi, jakim jest od wieków znane konfrontowanie dobra ze złem-podstawa pierwszych dramatów i inscenizacji. W natłoku wymyślnej fabuły oprawionej w minimalistyczną scenografię i skąpe kostiumy chciałam napisać coś, co po zrealizowaniu na scenie będzie zaprzeczeniem współczesnych trendów teatralnych: muzyka klasyczna, kolorowe światła, piękne kostiumy i bardzo prosty przekaz: zło przegrywa, a dobro zawsze 'górą’. A więc prosta treść w niebanalnej formie.

  Ada Woźniak

  Jako ortodoksyjny fan zespołu Myslovitz z góry założyłem, że mój dramat musi być naszpikowany smutkiem, goryczą, cierpieniem i wszelkim pesymizmem. Tak już mam – ze smutkiem łatwiej się oswajam niż ze szczęściem. Stąd też tytuł – „Szczęście”. Szczęście, które głównemu bohaterowi wymyka się z rąk jak mokra kostka mydła, pozostawiając bliznę na jego duszy.

  Adrian Holecki

  Jurorzy o dramatach:

  Nagrodzone zostały dwa dramaty „Uczucia wybrane” A.Wożniak i „Szczęście” A.Holeckiego , które wyrózniły się spośród pozostałych bardzo wyrazistą formą i przemyślaną strukturą. Autorzy obu dzieł wprowadzili pośród bohaterów postaci abstrakcyjne, nadrealne, ze świata umarłych, jak i sił nieczystych. uruchomili swoją wyobraźnię i dzięki temu ich dzieła są bogate w skojarzenia, odniesienia i znaczenia. nie są tylko odtworzeniem rzeczywistości, która nas otacza, one tę rzeczywistość tworzą na nowo.

  Juliusz Chrząstowski i Tomasz Dajewski

  Spotkanie z gościem Alchemii Teatralnej – Matyldą Damięcką

  Data:20.09.2011

  Godz.18.00

  Miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury, sala teatralna, Rynek 43

  Matylda Damiecka -wywodzi się z aktorskiej rodziny, jest córką Macieja i siostrą Mateusza Damięckich.

  Ukończyła Wydział Aktorski Akademii teatralnej w Warszawie w 2008 r. Pomimo młodego wieku na swoim koncie ma już kilka znaczących ról. Zadebiutowała jako ośmioletnia dziewczynka w serialu „WOW”. Trzy lata później pojawiła się w obsadzie telewizyjnego „Domu”. Zagrała także w serialach „Marzenia do spełnienia” i „Zaginiona”, „Na Wspólnej”, „Czas honoru”, „Na dobre i na złe” . Wystąpiła w sztukach teatralnych, m.in. w Kordianie, Lokatorach i Wiśniowym sadzie.

  Prywatnie – Matylda tańczy, śpiewa i gra na saksofonie. Ponadto uwielbia gotowanie i… rzeźbienie w glinie. Kondycję fizyczną pomaga jej utrzymać jeżdżenie na nartach i snowboardzie oraz pływanie.

  Wykład “Performanse w Chinach i Tybecie” wygłosi prof. Mirosław Kocur

  Data: 1.10.2011

  Godz.13.00

  Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, sala cysterska, ul.Franciszkańska

  prof. Mirosław Kocur -teatrolog, reżyser, krytyk teatralny, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oddział we Wrocławiu.

  Na wszystkie propozycje  w ramach projektu  wstęp wolny. Projekt „Alchemia teatralna” jest realizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Świdnica i Świdnickiego Osrodka Kultury

  Halina Szymańska, ŚOK

  Poprzedni artykułPomóżmy dzieciom na Wileńszczyźnie
  Następny artykułWażne dla społeczników