Dylematy w Magazynie Swidnica24.pl

  0

  Wiele lat temu Tomek Tryzna, tuż po debiucie literackim (Panna Nikt), podarował mi grafikę własnego autorstwa z podpisem, który niezmiennie przydaje się, gdy trudno jednoznacznie ocenić sytuację.  Przywołał motto noblisty Eliasa Canettiego:  „W słoju z cukierkami trzymają się za ręce Bóg i diabeł”. Jak ulał pasuje do wydania Magazynu Swidnica24.pl w tym tygodniu. Dylemat dotyczy wirtualnej rzeczywistości.

  Z jednej strony Internet to nieograniczone możliwości kontaktów i pozyskania wiedzy (o czym w kolejnym odcinku porad „Internet bez tajemnic”), z drugiej rzeczywistość, która zastępuje… rzeczywistość. Zwłaszcza, gdy bijące rekordy popularności portale społecznościowe stają się nie drugim, ale pierwszym życiem internauty. O tej właśnie diabelskiej stronie wirtualnej sieci – Wacław Piechocki w felietonie „Strzeż się Facebooka”.

  Na szczęście życie ma też wymiar prosty i dotykalny. Można się o tym przekonać, wracając do lektury z czasu PRL-u, która nic nie straciła na aktualności. Izabela Jankowska poleca w dziale Książka „Pestkę” Anki Kowalskiej. Historia banalnego trójkąta miłosnego budziła niegdyś entuzjazm czytelniczek. Warto poszperać na półce, bo nic a nic ta opowieść się nie zestarzała.

  Szczególnie zachęcam Państwa do spotkania z dwiema niezwykłymi kobietami. Pierwszą z nich jest Zofia Barańska, ciepła, serdeczna i wrażliwa pielęgniarka ze świdnickiego szpitala Latawiec. W „Tkaniu życia” (w dziale Wywiad) opowiada o marzeniach, które nie dotyczą bogactwa, sławy ani lotów w kosmos. Szuka spełnienia w tym, co na wyciągnięcie ręki – w relacjach z ludźmi, żywymi, prawdziwymi, a nie wykreowanymi w wirtualnym świecie. Druga z pań to nasza czarodziejka Penelopa. Wyprawa do jej kuchni (w dziale Kuchnia) jest bezpieczna nawet dla tych, którzy niespecjalnie radzą sobie przy rondlach. Proste „życiowe” przepisy łatwo zrealizować, a przy okazji korzysta się z terapii. Penelopa dzieli się nie tylko pasją do gotowania, ale i radością życia.

  Zachęcam także do posłuchania audycji kolejnej wyjątkowej kobiety w Magazynie Swidnica24.pl. Doktor Halina Szymiec-Raczyńska tym razem podpowiada, dlaczego nie warto iść na seksualną emeryturę. Oczywiście nie zabrakło również rzeczowych wskazówek Danuty Mazur, Powiatowego Rzecznika Konsumentów, która wyjaśnia, jak reklamować buble.

  Zapraszam do lektury Magazynu Swidnica24.pl, który znajdą Państwo jak zawsze w menu pod hasłem Magazyn.

  Agnieszka Szymkiewicz

  Poprzedni artykułInternet bez tajemnic: Lubię to!
  Następny artykułDolnośląski Imprezownik